Лукойл с грешна стъпка на старта в Европа

Лукойл Академик започна участието си в третия по сила европейски клубен турнир Юрочалъндж с домакинска загуба със 75:80 от унгарския Кьорменд в група В. Българският вицешампион изигра силна първа четвърт, но след това отстъпи инициативата на гостите, които се възползваха максимално от грешките на съперника и си тръгнаха от Самоков като победители.

Следващата среща на българите е като гост на естонския Тарту Рок на 11 ноември.

Чарлз Томас пое цялата тежест в нападение за Лукойл Академик и изнесе истинска лекция в подкошието, реализирайки 14 от първите 16 точки на българите за 16:9 след малко повече от шест минути игра. "Студентите" показаха добра игра и след 10 минути имаха 10 точки преднина - 24:14.

Във втората четвърт ролите се размениха и нападението на унгарците започна да работи на пълни обороти, най-вече благодарение на Райън Ричърдс. Британецът, който е избран от Сан Антонио под №49 в Драфта през 2010, се разигра и реализира 14 от 29-те точки на Кьорменд в тази част, за да успеят гостите да стигнат до пълен обрат - 38:43 на полувремето в Самоков.

Лукойл Академик започна второто полувреме със серия от три минути без кош, а разликата нарасна до 38:53. Домакините все пак се съвзеха и въпреки че играта им в нападение не вървеше, те успяха да завършат силно и да намалят изоставането си до 54:60 след 30 минути.

Последната част започна със серия от 11-5 на за българския тим, който поведе в резултата - 66:65 шест минути преди края. Постепенно Лукойл намери верния ритъм и успя да увеличи преднината си до 75:71 при оставащи две минути, в които обаче така и не успя да намери правилния път към коша на гостите. Морис Къри имаше два чисти шанса да прати мача в продължение при резултат 75:78, но пропусна сам от тройката. Унгарците от своя страна показаха здрави нерви и не трепнаха от наказателната линия и подпечатаха победата си - 75:80

Райън Ричърдс бе най-резултатен за Кьорменд с 28 точки, а Уолтър Лемън и Чжаба Ференц вкараха по 20 точки всеки.

Чарлз Томас наниза 33 за Лукойл Академик, но пропусна осем пъти от наказателната линия. Морис Къри и Крис Минков пък завършиха с по 14 точки.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - КЬОРМЕНД 75:80 (24:14, 14:29, 16:17, 21:20)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри 14, Тери Смит 6, Крис Минков 14, Чарлз Томас 33, Тенчо Банев 2  (Александър Груев, Самуел Франсис, Веселин Веселинов 4, Килиан Ларсън 2)

КЬОРМЕНД: Марко Попадич 2, Уолтър Лемън 20, Чжаба Ференц 20, Роланд Торок 4, Марко Коларич 2 (Раян Ричърдс 28, Дарин Говънс 2, Бела Соняк, Марко Коларич 2, Норберт Тот 2, Мартин Сьоменек)