Лидерът Челси продължи победния си ход с бой над Арсенал в дербито (видео и галерия)

Лидерът английската Висша лига Челси продължи победния си ход в шампионата, като поредна жертва на отбора на Жозе Моуриньо стана един от основните им конкуренти в битката за титлата Арсенал. "Артилеристите" бяха сломени с 2:0 след голове на Еден Азар от дузпа в 28-ата минута и Диего Коща в 78-ата. През целия мач на "Стамфорд Бридж" "сините" бяха тези, които контролираха събитията на терена и напълно заслужено стигнаха до успеха, който е шести за тях от седем кръга. Така още в самото начало на надпреварата за титлата във Висшата лига Челси се откъсна на пет точки пред втория в класирането Манчестър Сити, събирайки 19 точки срещу 14 на "гражданите".

Халфът на Челси Еден Азар откри резултата за своя отбор в дербито с Арсенал на "Стамфорд Бридж". Той даде аванс на своя тим от дузпа, след като самият той спечели 11-метров наказателен удар. Той бе съборен в пеналтерията от Лоран Косиелни след страхотен свой рейд между защитниците на Арсенал. След това самият той отбеляза с много спокойно изпълнение на дузпата, пращайки в обратния ъгъл Войчеш Шчесни. Десетина минути преди края на мача пък Коща удвои аванса на своя отбор, оформяйки крайното 2:0 с прехвърлящ удар.
Челси продължи да бие конкурентите си в Англия, този път сломи Арсенал
Първото полувреме на "Стамфорд Бридж" предложи много вълнуващи моменти - както в чисто футболно отношение, така и извън терена. Още в самото начало на мача вратарят на домакините Тибо Куртоа бе нокаутиран от Алексис Санчес и макар да опита да продължи да играе, трябваше да бъде заменен от Петер Чех, след като кръв потече от ухото му и лекарският щаб на домакините му забрани да играе. След това пък мениджърите на двата отбора Арсен Венгер и Жозе Моуриньо се сдърпаха край тъчлинията, след като Оскар влезе грубо в краката на футболист на Арсенал и това предизвика гнева на френския мениджър на домакините.

В 27-ата минута Еден Азар взе нещата в свои ръце, след като напредна сам през центъра на отбраната на гостите и принуди Лоран Косиелни да го фаулира в наказателното поле, за да не го остави да излезе на чиста стрелкова позиция сам срещу вратаря. От бялата точка белгиецът не сгреши, като изключително технично прати топката в далечния на вратаря ъгъл, след като го излъга да се хвърли в другата посока.
До края на първото полувреме гостите бяха по-активният отбор и веднага след гола в тяхната врата Джак Уилшир имаше възможност да изравни, но си поведе прекалено дълго топката и тя бе овладяна от Петер Чех. Дани Уелбек и Санти Касорла пък пропуснаха други ситуации пред вратата на появилия се като резерва втори вратар на "сините" от Лондон.
След почивката обаче натискът на Арсенал бе спрян по-успешно от възпитаниците на Жозе Моуриньо, които особено в средата на терена, се справиха отлично със своите задачи и с преса и борба за топката не позволяваха на опонентите си да реализират атаки към тяхната врата.

На свой ред домакините имаха възможност да реализират втори гол още в 49-ата минута, когато Еден Азар надбяга Калъм Чембърс и центрира остро в наказателното поле, където Пер Мертезакер отклони топката към собствената си врата, но Войчех Шчесни предотврати нелепия автогол с отлична своя намеса. Също Азар стреля опасно в 76-ата минута, но Шчесни отново спаси.
Така се стигна до 78-ата минута, в която Диего Коща удвои аванса на домакините и на практика подпечата успеха на Челси в дербито. Франсеск Фабрегас за пореден път през този сезон откри съотборника си в националния отбор на Испания в най-головата комбинация за Челси от началото на сезона. Лоран Косиелни също носеше вина за попадението във вратата на неговия отбор, след като не направи достатъчно, за да спре головата машина на "сините" по пътя му към неговото девето попадение от началото на сезона. Завършващият удар на Коща също заслужава поздравления, след като останал очи в очи с Шчесни бразилският нападател с испански паспорт изключително елегантно го прехвърли.

Инцидент отложи дербито с 15 минути. Привърженици на гостите са били заловени с факли от стюардите на Челси и това е причината срещата да бъде забавена.