Ретро: Три емоционални загуби за България в Подгорица (видео)

Макар България да не е срещала Черна гора в официални мачове под егидата на ФИБА Европа, родните национали имат три загуби в залата, в която ще играят довечера - "Морача" в черногорската столица Подгорица.

Именно в това съоръжение българите изиграват и трите си мача от груповата фаза на ЕвроБаскет 2005. Тогава воденият от Росен Барчовски състав играе като равен със силните отбори на Хърватия, Турция и Литва, но в крайна сметка записва три поражения.

Първият съперник на нашите е Хърватия, а родните играчи се борят като истински лъвове, но тройки на Матей Мамич в заключителните три минути и половина осигуряват хърватския успех с 88:84. Тодор Стойков блести за България с 27 точки, докато Димитър Ангелов и Филип Виденов добавят 12 и 11.

Втората среща на България е срещу Турция, водена от звездите си Хидайет Тюркоглу, Мехмет Окур и Мирсад Тюркчан. Виденов и Стойков отново са лидери за нашите и завършват съответно с 23 и 21 точки, а Бойко Младенов изиграва един от най-силните си мачове с 15 точки и 11 борби, но това не е достатъчно. Тройка на Тюркоглу 34 секунди преди сирената слага точка на българските надежди и нашите губят с 89:94.

Последният противник на българите е Литва. Балтийците обезкуражават националите ни със серия от 16-0 в началото на мача. Българите не се предават и се връщат в двубоя, изравнявайки до 39:39 във втората четвърт, но Симас Ясайтис повежда Литва към победата, за да се стигне до крайното 92:79. Филип Виденов отново е отличен и завършва с 34 точки, но българските национали стягат куфарите за дома след три емоционални поражения в "Морача".