Супершампионът е Реал след шоу на Роналдо (видео + галерия)

Реал (Мадрид) е новият носител на Суперкупата на Европа, след като на финала в Кардиф надви с 2:0 на Севиля.

И двата гола отбеляза суперзвездата на "белия балет" Кристиано Роналдо, който вече има 70 гола в европейските клубни турнири и така изпревари Герд Мюлер (69) и застигна Филипо Индзаги (70). Само шест  попадения делят Кристиано Роналдо от върха, който е окупиран от легендата на Реал Раул Гонсалес със 76. Любопитното е, че Суперкупата на Европа беше единственото клубно отличие, което липсваше на португалеца. Сезонът е повече от успешен за Реал, който в рамките на 2014 г. спечели Купата на краля в Испания и мечтаната десета титла като европейски клубен шампион. В основата на тези успехи е именно Кристиано Роналдо, който за 247 мача за Реал има 254 гола.

Реал (Мадрид) - Севиля

За втори път в сблъсък за този трофей играха два клуба от Испания. Предишният път бе през 2006 година, когато единият от двата тима отново бе Севиля, като тогава той спечели с 3:0 срещу Барселона. Този път обаче Севиля не успя да се противопостави на звездния тим на Реал.

Треньорът на Реал (Мадрид) Карло Анчелоти не удържа на обещанието си да пусне в титулярния състав всички нови попълнения. В игра влязоха Тони Кроос и Хамес Родригес, но на вратата застана Икер Касийяс, докато Кейлор Навас остана резерва.

"Белия балет" започна много активно мача, като набута Севиля в собственото им наказателно поле. Андалусийците отговаряха с епизодични контраатаки, което подсказа, че тактиката им в мача ще именно такава. В петата минута Роналдо отправи първия опасен удар към вратата на Бето, но стражът се справи.
В деветата минута уелският нападател на Реал Гарет Бейл падна в наказателното поле след борба за топката с Фасио, но реферът Клатенбърг не показа дузпа. Кристиано Роналдо получи следващата голяма възможност да отбележи. В 14-ата минута португалецът изпълни пряк свободен удар, който можеше да доведе до попадение, въпреки че топката се отклони от стената.

Севиля поизравни играта, но можеше да стане жертва на оръжието, което беше приготвила за Реал. Белите организираха скоростна контраатака. Хамес Родригес проби по левия фланг и намери Бейл на далечната греда. Ударът на уелсеца беше отразен с големи усилия от страна на Бето и защитника пред него.

В 25-ата минута Реал стигна до най-чистото си до този момент положение. Бензема беше намерен с далечен пас отдясно. Французинът намери Роналдо, който се измъкна от Фасио и остана очи в очи с Бето. Ударът му обаче попадна в тялото на стража.

В 30-ата минута обаче стабилният страж беше безпомощен, след като Роналдо простреля вратата му отблизо, след като беше изведен зад защитата от Бейл.
Севиля можеше да върне попадението само три минути по-късно, когато Хамес нескопосано се опита да изчисти топката от наказателното поле и тя попадна в играч на Севиля. Последва удар, но Касийяс спаси. В заключителните минути играта малко загрубя, което принуди реферът Клатенбърг да предупреди официално Карвахал и Коке. Резултатът обаче остана непроменен.

Още в четвъртата минута на второто полувреме Реал уби интригата в мача. В герой за "белия балет" отново се превърна Кристиано Роналдо, който след асистенция на Карим Бензема удвои резултата с удар от наказателното поле.

Феновете на Реал изтръпнаха в края на полувремето, когато Роналдо беше повален в наказателното поле на Севиля и остана да лежи на полето. Малко по-късно звездата се изправи и продължи играта.
Реал (Мадрид) е супершампионът на Европа
Второто полувреме ще се запомни с героичните спасявания на Бето, който е с основна заслуга резултатът да не е разгромен за Севиля.Особено впечатляващо беше спасяването му с една ръка на мощния удар на Хамес Родригес с левия крак в 68-ата минута.