Девойките на България започнаха с победа на Балканиадата в Казанлък

Националният отбор по волейбол на България за девойки младша възраст започна с победа на Балканското първенство за тази възраст, което се провежда в Казанлък. В първия си мач българските момичета надиграха след петгеймова битка Румъния с 3:2 (22:25, 25:27, 25:20, 25:14, 15:11).

Така възпитаничките на треньорката Деси Величкова стартираха с успех в турнира, след като в първия ден почиваха поради неявяването на Молдова. Българките направиха невероятен обрат в мача, като изоставаха с 0:2, но показаха характер и че се борят до край, като се върнаха в играта и доведоха развоя до тайбрек.

В първата част националките ни стартираха плахо, като допуснаха да играят ролята на догонващи, а румънките поведоха с голяма разлика. Въпреки това, нашите успяха да стопят пасива си и да изравнят при 21:21, но за повече сили нямаха и след три грешки съперничките спечелиха гейма с 25:22. Във втората част българските волейболистки се стабилизираха и на свой ред диктуваха играта, като взеха аванс и поведоха с 20:15. За съжаление нашите не успяха да запазят предимството си, а с това и възможността да спечелят мача само с един загубен гейм. Румънките се активизираха и направиха обрат, като в решителните минути отново надделяха и взеха и втората част с 27:25, а с това поведоха с 2:0 гейма.

Това като че ли отразви младите ни волейболистки и последва истински щурм от тяхна страна, при който бяха водещият отбор на полето и сломиха набързо съперничките си в следващите две части с 25:20 и 25:14, като докараха мача то тайбрек. В петата решителна част българките поведоха удорно с 5:0 и вдигнаха феновете на крака. След последвала равностойна игра, младите български "лъвици" намериха сили и за точкова серия, като в решителните минути записаха след добър сервис 4 поредни точки и поведоха румънките с 14:11. Това сломи съперничките и още при следващата атака нашите записаха точка и сложиха финалния окорд - 15:11, а с това постигнаха и крайната победа с 3:2.

Във временното класиране след втория ден на Балканиадата отборът на България заема 3-то място с 2 точки. Водач е отборът на Турция с 2 победи и 6 точки, тимът на Сърбия е втори.