18-годишната американка Тейлър Таунсенд предизвика фурор на "Ролан Гарос", достигайки до третия кръг на турнира от Големия шлем. Блогът "Ас на втори сервис" разбра всичко важно за най-голямата фенка на Джъстин Тимбърлейк, която преди време стана обект на дискриминация заради наднорменото си тегло.
Голямото откритие на "Ролан Гарсон" след Павлюченкова
През април левичарката от Чикаго навърши 18 години, но в Америка за нея се говори почти толкова, колкото и за тази, с която често я сравняват. На следващия ден "Ню Йорк Таймс" излезе със закачливото заглавие "Следващата Серина Уилямс?"
Да се отърве от сравненията не е никак лесно - освен външната прилика Таунсенд има същата забележителна сила и мощ като Серина и най-важното - талант. Докато по-малката от сестрите Уилямс имаше неприятно запознанство с Мугуруса Бланко на тазгодишния "Ролан Гарос", нейната сънародничка преодоля съперничките си и в резултат на това стана най-младата участничка в третия кръг на Откритото първенство на Франция за последните пет години (преди това фурор в Париж направи 17-годишната Настя Павюченкова). Въпреки че след това младата американка допусна поражение от специалистката на клей Карла Суарес-Наваро, тя остави силно впечатление с играта си.
Обича да играе на мрежата
Тейлър, както и всички левичари, е много неудобна за съперничките си заради плътния си форхенд. Но не това е най-силният й коз, а играта на мрежата. Тук Таунсенд е като Федерер в пола.
"Когато започнах да играя тенис, треньорите ме караха да наблягам не толкова на ударите, колкото на играта на мрежата. Така че, ако в един мач нещо не ми се получава добре, аз просто излизам напред, където се чувствам много комфортно. Надявам се, че един ден този елемент ще ми се получава толкова добре, колкото и на моя идол Федерер", признава американката.
Таунсенд загатна за големите си възможности още миналата година, когато би в Чарлстън Андреа Петкович. "Бях поразена от това колко универсален играч е тя, споделя германката. - Помня себе си на нейната възраст - аз бях истински "убиец на топки". Но Тейлър не е такава, вижда се идея в играта й. Но на нея все още й е трудно да намира играта си и често бърка, когато трябва да избере най-правилното решение."
№1 в света при девойките
През 2012 година Таунденд триумфира на юношеския "Аустрелиън Оупън", побеждавайки на финала в три сета рускинята Юлия Путинцева. Американката спечели трофея и на двойки в тандем със сънародничката си Габриела Андрюс, а шест месеца по-късно повтори този успех и на "Уимбълдън", но този път с Южени Бушар. Не е изненадващо, че през същия сезон Тейлър стана първата от 1982 година американка, завършила годината като №1 в юношеската ранглиста.
С Юлия Путинцева
Санкция за наднормено тегло
Както всички знаем, американците са обсебени от външния си вид и може би това е единствената причина в края на 2012 година около Таунсенд да се разгори скандал. Тогава Асоциацията по тенис на САЩ отказа да плати входната такса на Тейлър за юношеския US Open, обвинявайки тенисистката, че тя яде твърде много и й препоръча да отслабне в най-кратки срокове.
"Ние сме загрижени за нейното здраве, обясни в интервю за "Уолт Стрийт Джърнъл" причината за санкцията срещу Таунсент генералният мениджър на програмата за развитие на USTA Патрик Макенроу. - Ние просто искаме един ден тя да играе на "Артър Аш" в основната схема и да се бори за титлата. Затова действаме строго в нейн интерес."
По онова време Таунсенд е 77 кг при ръст от 177 сантиметра (днес тези показатели не са се променили). Обидена, тя напуска редиците на USTA и участва в шампионата, след като родителите й плащат таксата.
"Тази ситуация просто закали Тейлър, направи я по-силна като личност, разказва нейният треньор Зина Гарисън. - Очевидно е, че трябва да се гледа не формата на тялото, а резултатите, но не всеки разбира това."
Нов треньор
Преди да скъса с USTA (Асоциацията, между другото, поднася официалното си извинение на Тейлър, но твърде късно), американката тренира под надзора на Кати Риналди, която е известна с това, че през 1981 година става най-младата тенисистка, успяла да спечели мач на "Уимбълдън" (14 години). След това с нея се захваща 11-кратната победителка в турнири на WTA и шампионка на двойки от Олимпиадата в Сеул' 88 Зина Гарисън. "Зина ми помогна да повярвам в себе си, да се науча да слушам вътрешния си глас. С нейна помощ научих и, че съм много упорита", признава Таунсенд.
Със знаменитата Джеки Джойнър-Кърси и Зина (в средата)
По време на мач чете дневник със собствените си мисли
Навярно на мнозина им е направило впечатление, че по време на смяната на полетата и кратките почивки в мачовете Тейлър не се моли, не покрива главата си с кърпа, не оправя ракетата си, а чете. Точно така, една малка книжка, която представлява дневник с нейните собствени мисли и напътствия на треньора.
"Това са просто записки, за да поддържам концентрацията си. Те много ми помагат. Какво пише вътре? Тайна!", казва с хитра усмивка Таунсенд.
Внимание, таунсендтанци!
Всички се удивляват на невероятната музикалност на Таунсенд. "Трябваше да я видите как предизвикателно танцува в съблекалнята", разказва Петкович, която най-добре знае за какво става дума. Тейлър сега прави всичко възможно в тенис фолклора наред с петкотанците дда влязат и таунсендтанците - след победата над Корне американката започна да танцува Nay Nay Danсe.
"Надявам се, че на публиката й хареса моя танц и не съм изглеждала глупаво. Въобще музиката ми помага да се настроя на желаната вълна", казва Таунсенд, която дълго време е свирила на цигулка в училищния оркестър, а днес е фен на Джъстин Тимбърлейк.