България на Евро 2015 след 3:1 над Азербайджан в Баку (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България се класираха за Европейското първенство през 2015 година в Белгия и Холандия. Възпитаничките на селекционера Владимир Кузюткин надделяха над Азербайджан с 3:1 (25:14, 25:18, 14:25, 25:19) в последен мач от втория турнир в Група "D" на квалификацията, който се провежда в Баку (Азербайджан), игран този следобед пред около 1500 зрители в азербайджанската столица. Срещата бе директен спор за първото място в групата.
България на Евро 2015 след 3:1 над Азербайджан в Баку
По този начин българките станаха победителки в групата с общо 16 точки след 5 победи и 1 загуба и спечелиха директна виза за шампионата на Стария континент следващата година. Азербайджан пък остана на 2-ро място с 12 точки след 4 победи и 2 загуби и ще трябва да играе в плейофите в 3-ия квалификационен кръг срещу 2-ия от Група "F", който най-вероятно ще бъде отборът на Словакия. Тези плейофи ще бъдат чак през месец май 2015 година.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Азербайджан - 8:7 след блокада на Айшан Абдулазимова. Българките успяха да обърнат в своя полза при 11:9 след два аса на Емилия Николова и атака в аут на Полина Рахимова от азерките. Въпреки тайм-аута за наставника на домакините Фаиг Гараев, разликата стана 13:10 след ас на Елица Василева. Преднината на българските момичета нарасна до 16:11 след блок-аут на Емилия Николова и контра през центъра на Христина Русева. Последва нова атака на Русева, ас на капитанката Страшимира Филипова и грешка на азерките - 19:11 и второ прекъсване за Фаиг Гараев. И това не даде ефект и разликата набъбна до "убийствената" 22:11 след блокада на Русева и силна контра на Добриана Рабаджиева. В крайна България спокойно взе гейма с 25:14.
И втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Азербайджан поведе със 7:4 след ас на Полина Рахимова последван от контра и блокада на Катерина Жидкова. Българките веднага изравниха при 7:7 след блокада на Доби Рабаджиева и ас на Елица Василева. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за азерките след атака от краче на Ксения Коваленко. Последваха силна атака на Страши Филипова, два аута на Рахимова и звездата Наталия Мамадова и блокада на Христина Русева - 11:8 за българските "лъвици" и тайм-аут за Фаиг Гараев. Въпреки това, разликата нарасна до 13:8 след неразбирателство в азербайджанския състав и нов блок на Русева. До второто техническо прекъсване преднината на България стана 16:10 след атака през центъра на Русева. Последваха силен ас и контраатака-пайп на Доби Рабаджиева - 18:10 и второ прекъсване за Фаиг Гараев. Това даде ефект и постепенно Азербайджан стопи изоставането си до 17:20 след серия от силни сервиси на Рахимова. Резултатът стана 23:17 след силна атака на влязлата като резерва Кремена Каменова, нов ас на Елица Василева и блокада на Страши Филипова. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин успяха да затворят гейма в своя полза при 25:18 след блокада на Доби Рабаджиева.
В началото на третия гейм Азербайджан бързо поведе с 3:0 след атака в аут на Доби Рабаджиева от българките и контра на Полина Рахимова. Въпреки усилията на българските момичета, азерките запазиха преднината си и даже я увеличиха до 14:8. До втората техническа пауза пък резултатът стана 16:9 след контра през центъра на Ксения Коваленко. Последваха ас на Айшан Абдулазимова и две атаки в аут на Емилия Николова и Елица Василева и 19:9. България намали леко изоставането си до 13:21 след атака на Страши Филипова и ас на влязлата като резерва разпределителка Лора Китипова, но все пак Азербайджан спечели гейма с 25:14 след блокада на Абдулазимова и намали изоставането си на 1:2.
Четвъртата част също стартира равностойно както първите две. Все пак България поведе при 8:5 след технично отиграване на Доби Рабаджиева и две отлични блокади на Христина Русева. Постепенно Азербайджан успя да изравни при 9:9 след атака от краче и блокада на Айшан Абдулазимова и ас на Оксана Пархоменко. Равенството се запази до 11:11, след което българките отново дръпнаха с 13:11 след атака и ас на Емилия Николова. Разликата леко нарасна при 15:12 след блокада на Рабаджиева. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:14 след успешна атака на Рабаджиева. Последва контра блок-аут от втора линия на Емилия Николова - 17:14 и тайм-аут за Фаиг Гараев. Независимо от това, последва блокада на Русева и 18:14. Азерките моментално върнаха три точки за 18:17 след грешка на българските момичета и две блокади на Абдулазимова. Прекъсването, което поиска Владимир Кузюткин, даде ефект и България веднага си върна преднината при 21:17 след успешна атака на Рабаджиева, ас на разпределителката Диана Ненова и технично отиграване на Емилия Николова. Българските "лъвици" запазиха преднината си до крайното 25:19 след поредна силна атака на Емилия Николова и ас на влязлата като резерва Славина Колева, а с това спечелиха и мача с 3:1.
Най-полезни за българския тим станаха Добриана Рабаджиева (4 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака, 53% позитивно и 42% перфектно посрещане) и Емилия Николова (3 аса и 43% ефективност в атака) съответно със 17 и 16 точки за победата. Много силен мач изигра и Христина Русева, която добави 12 точки (7 блока!!! и 45% ефективност в атака) за успеха. За азерките над всички отново бе Полина Рахимова с 19 точки (2 аса и 52% ефективност в атака), но и нейните усилия не бяха достатъчни за победата.
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 2, Емилия Николова 16, Елица Василева 7, Добриана Рабаджиева 17, Страшимира Филипова 6, Христина Русева 12 - Десислава Николова-либеро (Лора Китипова 1, Кремена Каменова 1, Славина Колева 1)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
АЗЕРБАЙДЖАН: Ксения Коваленко 6, Оксана Пархоменко 4, Айшан Абдулазимова 10, Наталия Мамадова 6, Яна Матясовска-Агаева 4, Полина Рахимова 19 - Оксана Кисельова-либеро (Джейран Алиева, Катерина Жидкова 5, Натаван Гасимова)