Турнир на талантите U14: Зона Велико Търново - Зона София 0:2

България даде гейм на Гърция в битката за Евроволей 2015 в Баку

Волейболистките от националния отбор на България записаха втора победа на втория турнир в Група "D" на европейската квалификация, който се провежда в Баку (Азербайджан) и така са само на крачка от директно класиране за шампионата на Стария континент през 2015 година. Българските момичета дадоха гейм на Гърция, но ги надиграха с 3:1 (25:9, 20:25, 25:21, 25:12) във втората си среща на турнира, играна този следобед в азербайджанската столица.

По този начин българките продължават да са начело в общото класиране с 13 точки след 4 победи и 1 загуба. По-късно днес домакините от Азербайджан, които са 2-ри за сега, излизат срещу Португалия. Утре (31 май) пък в последния ден на турнира българките играят срещу азерките в директен спор за първото място в групата и спечелване на виза за Евроволей'2015. Срещата е от 16,30 часа българско време.

Българските волейболистки започнаха страхотно в първия гейм и само за 18 минути го взеха с "убийственото" 25:9! след силна игра на Добриана Рабаджиева и Христина Русева. Втората част не тръгна добре за възпитаничките на селекционера Владимир Кузюткин и гъркините успяха да я вземат с 25:20 и да изравнят на 1:1. Третият гейм също не беше лесен за българските "лъвици", но все пак успяха да го затворят в своя полза при 25:21. Последната четвърта част се разви по подобен сценарий като първата и след силни изяви капитанката Страшимира Филипова и Елица Василева България поведе с 13:4, след което спокойно го спечелиха с 25:12, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за българския тим станаха капитанката Страшимира Филипова (2 блока и 62% ефективност в атака) и Елица Василева (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака, 60% позитивно и 36% перфектно посрещане) съответно с 15 и 14 точки за победата. За гъркините влязлата като резерва Мария Номику завърши с 12 точки.

БЪЛГАРИЯ - ГЪРЦИЯ 3:1 (25:9, 20:25, 25:21, 25:12)

БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 4, Емилия Николова 12, Елица Василева 14, Добриана Рабаджиева 6, Страшимира Филипова 15, Христина Русева 10 - Десислава Николова-либеро (Лора Китипова, Кремена Каменова 2, Славина Колева 4, Мира Тодорова 3)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
ГЪРЦИЯ: Елени Киоси 4, Евангелия Хантава 4, Екатерина Йота 7, Стилиани Христодулу, Олга Странджали 4, Алики Константиниду 1 - Мария-Елени Артакиану-либеро (Мария Номику 12, Атина Папафотиу 2, Георгия Лампруси 6, Панайота Диоти 3, Мария Геницариди)
Старши-треньор: Йоанис Калмазидис.