Балкан отново е "черната котка" за Левски, поведе с 1-0

Балкан (Ботевград) продължава да е "черната котка" за Левски и след като записа три победи срещу столичани в редовния сезон, сега ги надигра с 89:77 и поведе с 1-0 в полуфиналните плейофи на TESY НБЛ. Пред повече от 2000 зрители в "Арена Ботевград" възпитаниците на Александър Тодоров показаха отлична отборна игра и се поздравиха с успеха.

Вторият двубой от серията е в неделя, а домакин отново е "Арена Ботевград". Играе се до три победи от пет мача.

Джумейн Джоунс вкара първите точки в мача за 0:3, преди “сините” да увеличат аванса си до 0:7. Капитанът на Балкан Павел Маринов вкара пет поредни точки за своя отбор, а Ноа Далман отново се развихри в подкошието и домакините поведоха с 13:9 в средата на частта след като вкараха 13 точки срещу само 2 за Левски в период от три минути. До края на тази четвърт мачът вървеше кош за кош, преди тройка на Павел Маринов да даде на домакините аванс от 23:22 след 10 минути игра.

Втората част започна с тройка на Мартин Маринов за 26:22, но Брандън Хийт се разигра и доближи Левски само на точка – 30:29 след четири минути игра. Последва спад в играта и на двата тима, съпроводен от множество грешки, като в следващите четири минути те си вкараха общо 5 точки за 32:32. Резултатът бе изравняван още три пъти, преди Александър Груев да реализира тройка със сирената за 40:37.

Левски изравни резултата, а след неспортсменско нарушение, отсъдено на Павел Маринов, дори поведе – 42:45. Балкан бързо се съвзе и отново си върна водачеството, след серия от 16-6, повеждайки с 58:51 две минути и половина преди края на частта, като това бе и най-големият аванс на домакините до момента. Гостите отговориха с осем безответни точки, пет от които на Димитър Ангелов, за да поведат отново – 58:59. Ботевградчани прекъснаха сухата серия с кош на Александър Груев (60:59), но Захариев фиксира резултата на 60:61 с два успешни наказателни удара за финал на частта.

Балкан бързо си върна лидерската позиция, след като вкара двойно повече от Левски в първите три минути на последната част – 10 срещу 5 точки, за да се стигне до 70:66. Последва наказателна акция на Иван Лилов, който вкара 10 точки в следвеащите три минути, извеждайки своя тим напред с 82:73. Кош на Павел Маринов направи ралзиката двуцифрена за първи път в мача - 85:75 минута и половина преди сирената, а до края домакините не допуснаха обрат и заслужено се поздравиха с победата с 89:77.

Иван Лилов реализира 19 точки за победителите, а Ноа Далман добави дежурния си "дабъл-дабъл" - този път от 18 точки и 11 борби. Павел Маринов пък добави 14 точки, 8 борби и 6 асистенции.

За Левски обичайният заподозрян Брандън Хийт се отчете с 24 точки и 9 асистенции, но също така и 4 грешки. Христо Захариев добави 16 точки, докато Джумейн Джоунс и Николай Върбанов вкараха по 11 точки.

Лайънъл Чалмърс бе абсолютен длъжник на своя отбор и приключи с 6 точки и само 1 асистенция при стрелба 2/9.

Балкан имаше превъзходство в подкошието, овладявайки 40 срещу 33 борби за съперника. Освен това "зелените" хванаха и 14 отскочили топки под противниковия кош.

БАЛКАН - ЛЕВСКИ 89:77 (23:22, 17:15, 20:24, 29:16)