Уникална драма, сълзи във Валенсия след гол в последната секунда (видео+галерия)

Севиля се класира за финала в Лига Европа след инфарктен реванш срещу Валенсия. Испанският сблъсък вървеше към заслужен успех на "прилепите", които водеха с 3:0 до четвъртата минута на добавеното време, но тогава гол с глава на Стефан Мбиа хвърли в ужас феновете на "Местайя" и докара до делириум футболистите и треньорския щаб на гостите.

Севилци, водени от бившия треньор на Валенсия Унай Емери, стигнаха до сблъсъка за трофея с общ резултат 3:3 и гол на чужд терен. Домакините пък пропуснаха да направят нов знаменит обрат, след като на четвъртфиналите елиминираха Базел след загуба с 0:3 в Швейцария и победа с 5:0 на реванша.Валенсия - Севиля 3:1

В спора за ценното отличие Севиля ще се изправи срещу португалския гранд Бенфика, който отстрани Ювентус. Финалът е на 14 май в Торино.

В отсъствието на Пако Алкасер треньорът на Валенсия Хуан Антонио Пици заложи на Едуардо Варгас в атака, като той имаше подкрепата на Жонас Гонсалвеш от по-задни позиции, а Пабло Пиати и Софиан Фегули действаха по крилата. В средата на терена си партнираха Даниел Парехо и бившият футболист на севилци Сейду Кейта.Валенсия - Севиля 3:1

Наставникът на гостите от Андалусия Унай Емери излезе само с един чист нападател в лицето на Карлос Бака, но зад него оперираха трима офанзивни полузащитници - Хосе Антонио Рейес, Виктор Перес - Витоло и Иван Ракитич. На вратата бе опитният Бето, който днес празнуваше 32-ия си рожден ден.

Мачът започна равностойно, а първия изстрел отправи Ракитич, но топката мина високо над вратата. Домакините изглеждаха смутени и не успяваха да застрашат вратата на Бето, но при първата си голова ситуация откриха резултата. Това стана в 14-ата минута, когато Варгас подаде на Софиан Фегули, той финтира съперник и заби топката под гредата. При удара на алжирския национал се получи и рикошет в крака на защитник на Севиля, който беше достатъчен, за да заблуди Бето.Валенсия - Севиля 3:1

След гола "прилепите" вдигнаха оборотите и направиха няколко интересни слизания по двата фланга, но те завършиха с неточни центрирания. В 26-ата минута обаче Хуан Бернат качи топката на главата на Жонас, който с глава покачи на 2:0. И в тази ситуация домакините имаха доза късмет, защото топката срещна напречната греда, а след това и гърба на Бето преди да мине голлинията.

Към края на полувремето гостите пропиялаха невероятна възможност да върнат едно попадение. Бака върна с пета към непокрития Рейес, но той се засуети и въпреки че бе на 3-4 метра от вратата, позволи на Диего Алвеш да блокира удара му.Валенсия - Севиля 3:1

След почивката натискът на Валенсия продължи, но гостите се бранеха стабилно. В 59-ата минута удар на Жонас с глава не попадна в целта, а треньорът на Севиля Унай Емери смени Карлос Бака с Кевин Гамейро.

В 70-ата минута "Местайя" избухна отново. Този път защитниците на Севиля не изчистиха топката след центриране от корнер и Жереми Матийо отблизо разстреля Бето - 3:0! Този резултат вече устройваше "прилепите" и те се прибраха в половината си. Валенсия - Севиля 3:1

Севиля хвърли всички сили в търсене на скъпоценния гол, който да прати тима на финала. Когато това изглеждаше невъзможно, централният защитник Федерико Фасио отклони едно центриране към Мбиа и той с глава разстреля Диего Алвеш. От добавеното време оставаше само минута, а играчите на Валенсия бяха съкрушени.

Севиля елиминира втори отбор от Испания, след като на осминафиналите изхвърли след дузпи градския си съперник Бетис.

ВАЛЕНСИЯ - СЕВИЛЯ 3:1 (2:0)
1:0 Фегули (14)
2:0 Жонас (26)
3:0 Матийо (70)