Байерн си върна увереността (видео + галерия)

Между двата полуфинала с Реал Мадрид в Шампионската лига Байерн изигра мач с две лица срещу Вердер (Бремен), но в крайна сметка записа изразителна победа с 5:2 в среща от 32-ия кръг на Бундеслигата. Баварците губеха с 1:2 след първото полувреме, но през втората част разбиха съперника си, вкарвайки му четири гола. Отделно играчите в червено изпуснаха още поне три.

Гостите поведоха с попадение на Теодор Гебре Селасие в 10-ата минута, но Франк Рибери изравни след още 10 минути. В 36-ата минута Аарон Хънт реализира втория гол за бременци. Шампионите направиха пълен обрат с два гола на Клаудио Писаро в 53-ата и 57-ата минути, а в 61-ата минута Бастиан Швайнщайгер заби четвъртия гол. В 74-ата минута резервата Ариен Робен направи 5:2 с типично за себе си изпълнение с левия крак.

Байерн (Мюнхен) - Вердер (Бремен) 5:2

Срещата започна с минута мълчание в памет на починалия бивш наставник на Барселона Тито Виланова.

Баварците отдавна спечелиха титлата и логично мислят за предстоящия реванш срещу Реал. По тази причина Джосеп Гуардиола беше оставил сред резервите Филип Лаам, Ариен Робен, Тони Кроос и Марио Манджукич. Все пак стартовият състав на шампионите беше силен със само двама от резервите в него. Младият Митчел Вайзер действаше като десен защитник, а ветеранът Клаудио Писаро водеше атаката.

През първото полувреме домакините владееха повече топката, но бяха изненадани от две отлични контраатаки на съперника. В 10-ата минута Седрик Макиади изведе Гебре Селасие сам срещу Нойер и чешкият национал хладнокръвно намери мрежата. Байерн върна гола сравнително бързо. В 20-ата минута Писаро изведе Рибери в коридор и французинът промуши топката между краката на Рафаел Волф.

Последваха силни минути на "червените", като на вратаря на Вердер се наложи да отразява бомбен шут на Жером Боатенг. След това капитанът Клеменс Фритц атрактивно изби от голлинията техничен прехвърлящ шут на Писаро. Веднъж и Марио Гьотце пропусна, тъй като се забави с отиграването.

Бременци докачаха своя момент и в 36-ата минута Ди Санто хвърли пас към Хънт, който с лекота преодолея колебливия Боатенг и отново изведе своите напред - 2:1. До края на полувремето Вердер пропусна да увеличи аванса си. В 41-ата минута малко не стигна на Ди Санто да вкара след наивна грешка на Нойер, който се забави с изритването на кълбото на 2-3 метра пред голлинията си. Последва корнер, след който Сантиаго Гарсия насочи кълбото в мрежата, но голът правилно не беше зачетен заради засада.

На почивката Гуардиола вкара Лаам за сметка на Вайзер и смени схемата на 4-4-2 с Мюлер в атака до Писаро. Байерн за секунди се преобрази и започна да играе по начина, по който биеше всички доскоро. Така се стигна до 53-ата минута, когато бившият нападател на Вердер Писаро изравни за 2:2. След още само четири минути ветеранът вкара гол-близнак на предишния си и слънцето над "Алианц Арена" изгря - 3:2.

Минута по-късно малко не достигна на Хави Мартинес също да се разпише. Все пак това стори Швайнщайгер в 61-ата минута, възползвайки се от перфектно центриране на Лаам.

В 64-ата минута Писаро сътвори пропуска на дена, след като от 2-3 метра на празна врата не съумя да засече топката добре и кълбото излетя над гредата.

В 73-ата минута на терена се появи Робен и секунди по-късно вече приемаше поздравления за майсторското си изпълнение, с което Байерн увеличи аванса си.

Успехът на домакините можеше да бъде по-изразителен, но в 78-ата минута Рибери пропусна сам срещу Волф, а в 84-ата минута изстрел на Мюлер с глава се отби в напречната греда.

Независимо поражението, днес Вердер теоретично се спаси от директно изпадане, тъй като в оставащите два кръга до края може да бъде застигнат само от 16-ия Хамбургер ШФ и евентуално да играе бараж. Това обаче изглежда невероятно. До края на шампионата бременци им предстоят мачове с Херта (Берлин) и Байер (Леверкузен), а на баварците им остават гостуване в Хамбург и домакинство на Щутгарт.