Деятели и треньори уважиха официалното представяне на книгата "Живот отдаден на волейбола"

Деятели и треньори уважиха официалното представяне на книгата "Живот отдаден на волейбола"
Множество бивши и настоящи величия, специалисти и спортни деятели във волейбола уважиха големият ни треньор Васил Господинов и официалното представяне на неговата книга "Живот отдаден на волейбола". Избистрянето на текста и написването на книгата е дълъг процес, който отнема няколко години, като вижда бял свят и е издадена с помощтта на Българска федерация волейбол и ОСК Левски.

Церемонията бе в Музея на Спорта на стадион "Васил Левски", като събраното множество изпълни цялата зала. Сбирката, на която присъстваха много успели в спорта хора, повечето с побелели коси, се превърна и в своеобразна среща на волейболни деятели, много от които не се бяха срещали от дълго време. Срещата предизвика рояци от спомени и усмивки, както и носталгия за големите успехи във българския волейбол от миналото.

Книгата "Живот отдаден на волейбол" включва спомени, анализи и тренировъчни практики от изключително богата практика на самият Васил Господинов, който е бивш национал, преподавател в ВИФ (сега НСА), а впоследствие дългогодишен треньор. Творбата е комбинация от автобиографични данни и същевременно е насочващо специализирано помагало, изготвено въз основа на споделени знания, изградени в дългогодишния състезателен и треньорски опит. Ценността на сама книга същевременно е и в приложените подбори от упражнения, тренировъчни планове, които ще бъдат в помощ на много настоящи специалисти.


Кой е Васил Господинов?

Васил Господинов е роден в Стара Загора. Състезател на столичните Левски, Академик. Шест път шампион на България с мъжкия отбор на Левски. Национален състезател от 1956 до 1962 година. Един от тези невероятни волейболисти, които с националната фланелка на България печелят международния демонстративен турнир в София през 1957 година. Показаните волейболни умения, динамиката и красотата на играта пък убеждават делегатите от МОК, че волейболът трябва да бъде олимпийски спорт. След този турнир волейболът е приет в семейството на олимпийските спортове  и от 1964 година на спортът присъства в програмата на Олимпиадата в Токио.

След приключване на състезателната си кариера продължава като преподавател във ВИФ, сега НСА – Национална спортна академия. От 1965 година поема отборът на ВИФ. От този момент в продължение на 30 години се отдава на треньорска дейност. Наставник на женските Академик, Левски Спартак, Левски Сиконко. С женските отбори печели 9 шампионски титли у нас. Близо десет години ръководи и различни гарнитури на женските национални отбори, като отбелязва редица успехи на международна сцена, сред които четвърто място на Европейско първенство и три пъти участие на Световно първенство.

В чужбина работи в Кувейт и Дубай на клубно ниво и като национален треньор. В кувейт печели две клубни титли при мъжете. Впоследствие пет години е треньор на мъжкия национален отбор на Кувейт.

BGvolleyball.com

Снимки: BGvolleyball.com
Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички