Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Барса се измъчи срещу последния, но задачата беше изпълнена (видео)

Шампионът на Испания Барселона надви с 3:1 последния в Ла Лига Бетис в среща от 32-ия кръг на испанското първенство, играна пред 81 978 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси (15 - дузпа и 86) и автогол на Жорди Фигерас оставиха точките в Каталуня. Рубен Кастро вкара утешително за севилци, които упорито вървят към Сегунда. С успеха барселонци отново се доближиха на точка до лидера Атлетико Мадрид.

Неймар беше оставен на пейката от Херардо Мартино, а в нападение заедно с Лионел Меси започнаха Алексис Санчес и Педро Родригес. Андрес Иниеста влезе в халфовата линия вместо Сеск Фабрегас. Габриел Калдерон заложи в атака на Лео Баптищао и бързоногите Седрик и Алваро Вадийо.

Първият шанс в срещата дойде именно пред Вадийо, който в третата минута беше спрян от Марк Бартра на прага на малкото наказателно поле. Каталунците владееха продължително без положения. В деветата минута Алексис Санчес не спря добре, а можеше веднага да подаде към устремилия се Педро. При корнера Бартра стреля с глава над гредата. Минута по-късно Чави Ернандес отправи отсечен шут от 18 метра, но Антонио Адан изби ниската топката.

В 14-ата минута Алексис разпердушини защитата на "вердибланкос" и си спечели дузпа. Чилиецът овладя майсторски, беше заобиколен от четирима в наказателното поле, запази топката повече от десет секунди, редувайки финт след финт, а в края беше посечен от Жорди - дузпа за Барса. От бялата точка Лео Меси реализира със спокойно ниско насочване до хвърлилия се Адан. В тези минути Алексис вършеше изключителна работа при запазването на топката, а помагаше вещо и в защита.

В 19-ата минута бързакът Седрик Мабвити надигра Хавиер Масчерано, но ударът му от 17 метра беше спасен от Хосе Мануел Пинто. В ответната атака Адриано Корея центрира остро, а с топката се разминаха последователно Педро и Даниел Алвеш. Кълбото беше чукната леко от Жорди, което остана незабелязано от съдията Прието Иглесиас. В 21-ата Вадийо беше оставен да шутира от 21 метра - покрай близката греда.

Севилският тим често успяваше да разиграва продължително, търсейки пробойни в защитата на своя опонент. В 30-ата Меси се освободи много технично, но Алексис не беше съсредоточен при овладяването. В 34-ата Меси нахлу по аутлинията, залъгвайки двама, но пасът му в малкото наказателно поле беше пресечен. В 36-ата Адриано опита своя специалитет - далечен шут, топката рикушира и мина над гредата.

В 39-ата Серхио Бускетс направи жизнен шпагат в краката на Лео Баптищао, който излизаше в опасна близост срещу Пинто. Повторенията показаха, че каталунският халф извършва нарушение. В 41-ата Меси излезе на любимата си позиция на дъгата, стреля фалцово и топката облиза далечната греда. В 43-ата "лос кулес" нагледно се справиха с корнер, но секунди по-късно топката попадна в Седрик, който не се ориентира в наказателното поле.

През второто полувреме футболистите на Тата Мартино сякаш отсъстваха. Удар на Чави в 51-ата минута от фаул над гредата беше единственото се запомнящо пред Адан до 66-ата минута. "Вердибланкос" все по-надъхано излизаха пред Пинто. Момчетата на Калдерон лесно намираха пространства в разредената защита на каталунците, но интересното е, че го правеха и при постепенни нападения.

В 58-ата Вадийо получи шанс да центрира отляво, но Седрик не стигна до топката. В 64-ата Пинто се прояви със страхотен рефлекс след коварен рикошет. Минута по-късно топката се задържа в малкото наказателно поле на барселонци. Първата си добра акция за полувремето домакините направиха едва в 66-ата минута, когато Алексис направи финт в наказателното поле, но Иниеста беше изпреварен. Минута по-късно централният бранител на Баломпие, който направи дузпа преди почивката, имаше нещастието да си отбележи автогол, след като пресече пас на дъгата. Адан се оказа безпомощен.

Само минута по-късно обаче Рубен Кастро върна едно попадение. В защита каталунците бяха истинска катастрофа, когато Кастро преодоля Пинто - 2:1. Този гол даде лек импулс в играта на "блаугранас" в нападение. В 72-ата Адриано центрира отляво, но Меси не намери добре топката от бялата точка. Пет минути по-късно Алексис стреля над гредата след комбинация с Меси.

В 79-ата в игра за "лос кулес" се появиха Неймар и Сеск Фабрегас. В 84-ата Бускетс някакси успя да изрита напред след меле в наказателното поле на каталунците. В 85-ата "блаугранас" получиха втора дузпа, 12-а в Примера този сезон. Неймар центрира и топката се удари в ръката на Антонио Амая. Съдията посочи бялата точка. Адан изби удара на Меси от дузпата, но кълбото отново попадна у Лео, който отблизо се разписа и успокои "Камп Ноу" - 3:1. Този гол прекърши духа на гостите.

Голямото изпитание на Барселона ще е идната сряда, когато каталунците гостуват на "Висенте Калдерон" във втора серия от сблъсъка с Атлетико в Шампионската лига. До края андалусците ще се надяват на чудо, за да запазят мястото си в елита на Испания.