Левски Боол на финал срещу Марек след обрат и 3:2 над КВК Габрово в полуфинал №2

Волейболният отбор на Левски Боол се класира за финала в Суперлигата. Момчетата на италианския наставник Джузепе Лорицио направиха страхотен обрат у дома и надделяха много драматично над КВК Габрово с 3:2 (25:16, 25:27, 22:25, 25:19, 15:12) във втория мач от полуфинала помежду им, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата. Срещата бе изгледана на живо и от националния селекционер на България Камило Плачи.

Така "сините" спечелиха полуфиналната серия с 2-0 победи и ще могат да борят за титлата. На финала Левски очаква настоящите шампиони от Марек Юнион Ивкони, които елимининираха ЦСКА също с 2-0 успеха. Финалната серия започва следващия петък (11 април). Играе се отново до 2 победи от 3 мача. С какъв медал ще бъдат габровци - сребърен или бронзов, пък ще зависи от изхода на финала.

Първият гейм започна много добре за Левски, които бързо поведоха с 4:0 след отлични изяви на Симеон Александров и грешка в атака на капитана на габровци Красимир Стефанов. Въпреки тайм-аута за наставника на КВК Габрово Любомир Герасимов, последваха две страхотни блокади на Александров и 6:0. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:2 след блок-аут на Смилен Мляков. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:10 за "сините" след бърза атака през центъра на Иван Латунов. Разликата леко нарасна до 19:12 след блок на Мляков. Преднината на момчетата на Джузепе Лорицио стана 22:14 след отлична единична блокада на опитния капитан Христо Цветанов, след което спокойно взеха гейма с убедителното 25:16 след атака в аут на влезлия като резерва по-рано за габровския тим Минчо Минчев.

И вторият гейм тръгна отлично за "сините", които дръпнаха с 3:0 след нова успешна атака на Симеон Александров и две грешки на гостите. Постепенно габровци успяха да изравнят при 5:5 след атака на Станислав Петков и технично отиграване на Минчо Минчев. Левски моментално си върна преднината при 8:5 след блок-аут на Смилян Мляков, силен ас на Александров и неразбирателство в габровския тим. За пореден път двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:13 за "сините" след грешка от сервис на Костадин Гаджанов от КВК. Постепенно габровци успяха да намалят до 19:18 след грешка от сервис на Мляков и аут в атака на Александър Симеонов от домакините. Настоящите вицешампиони успяха и да изравнят при 21:21 след силни атаки на Костадин Стойков и Петков и дори дръпнаха с 23:21 след успешна контра на Минчев и страхотена блокада на Костадин Гаджанов. Левски успяха да спасят два геймбола и да изравнят при 24:24 след контра блок-аут на Мляков. В крайна сметка КВК Габрово измъкна трудно гейма при 27:25 след атака на Стойков и грешка на Александров от "сините".

В началото ма третия гейм Левски отново поведе с 3:1 след успешна атака на Смилен Мляков и блокада на Иван Латунов. Разликата нарасна до 5:2 след контра на Александър Симеонов, което накара наставникът на габровци Любо Герасимов да вземе тайм-аут. Това даде ефект и КВК изравни при 6:6 и даже поведоха със 7:6 след пусната топка на разпределителя Николай Кичуков и два силни аса на Станислав Петков. Техническата пауза пък дойде при 8:7 след грешка от сервис на Мляков. Последва контра на Костадин Стойков и 9:7. Разликата на габровския тим стана 15:9 след три последователни отлични блокади на Петков и Костадин Гаджанов и грешка в атака на Симеонов. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:11 след атака на Минчо Минчев. Постепенно "сините" намалиха до 18:16 след две успешни атаки на Симеонов. Двата тима продължиха равностойно до 23:21 след мощна атака на Петков, след което КВК Габрово без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:22 след атака през центъра на Иван Власев.

Четвъртата част стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за КВК Габрово - 8:7 след грешка на "сините". Постепенно Левски обърна до 11:9 в своя полза след атака и блокада на Симеон Александров. Преднината на домакините нарасна до 14:10 след блокада на Иван Латунов и технично отиграване на Александров. Левски запази предимството си до 16:12 след силен ас на Александров. Последваха силна атака и мощна контра на Станислав Петков и ас на Минчо Минчев и 16:15. "Сините" си върнаха предимството при 19:16 след грешка от сервис на Петков и контра на Александър Симеонов. Въпреки тайм-аута за Любо Герасимов и габровци, последваха силна контра на Смилен Мляков и отлична блокада на Христо Цветанов и 21:15. В крайна сметка Левски спечели гейма с 25:19 след блокада на Александров, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна много добре за Левски, които бързо поведоха с 3:0 след силни атаки на Симеон Александров и Смилен Мляков. Прекъсването, което взе Любо Герасимов, даде ефект и габровци моментално обърнаха до 5:3 след отлични изяви на Минчо Минчев и Станислав Петков. Постепенно "сините" изравниха при 7:7 след блок-аут на Мляков и ас на Иван Латунов. Все пак размяната на полетата дойде при 8:7 за КВК Габрово след силна атака на Петков. Последваха грешка от сервис на Петков и блокада и контра на Александър Симеонов - 10:8 за Левски и тайм-аут за Любо Герасимов. Резултатът стана 12:9 след блок на Христо Цветанов. В крайна сметка момчетата на Джузепе Лорицио спечелиха тайбрека с 15:12 след поредна силна атака на Александров, а с това и мача с 3:2.
ЛЕВСКИ: Инослав Кърнич, Смилен Мляков, Симеон Александров, Александър Симеонов, Иван Латунов, Христо Цветанов - Ивайло Лалов (Денис Чавдаров)
Старши-треньор: Джузепе Лорицио
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров, Красимир Стефанов, Станислав Петков, Костадин Стойков, Красимир Гайдарски, Костадин Гаджанов - Добромир Иванов-либеро (Минчо Минчев, Атанас Митев, Николай Кичуков, Иван Власев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов.