Барса показа мускули преди Ел Класико - 7:0, Меси е абсолютен рекордьор (видео)

Шампионът на Испания Барселона разби със 7:0 Осасуна в среща от 28-ия кръг, играна пред 71 764 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси (18, 63 и 88), Алексис Санчес (22), Андрес (34), Кристиан Тейо (78) и Педро Родригес (90) оформиха разгрома. Аржентинският майстор вече има 371 гола за каталунците и стана най-великият голаджия в историята на барселонци, изпреварвайки Паулино Алкантара, натрупал 369 между 1912 и 1927 година. Така Барса ще атакува Реал Мадрид след седмица при пасив от четири точки.

Неймар беше оставен на пейката от Херардо Мартино, а до Лионел Меси действаха Алексис Санчес вдясно и Педро Родригес вляво. Марк Бартра замени контузения Жерард Пике. Хави Грасия подреди 4-2-3-1 с централен нападател Ориол Риера.

Гостите от Памплона стъпиха стабилно и със самочувствие на терена, докато "синьо-червените" не започнаха по най-добрия начин. В шестата минута Алексис Санчес шутира над гредата след опит за фамозен гол от въздуха. В деветата Хавиер Масчерано изпусна Алваро Сехудо и му позволи да отправи много мощен удар от пеналта. Виктор Валдес беше видимо изненадан, но успя да отрази, макар след това кълбото да попадна в Ориол Риера, който лесно опъна мрежата. Попадението не беше зачетено заради явна засада.

В 14-ата Сехудо намери топката от въздуха след корнер, но изпълнението му беше много неточно. В 18-ата "лос кулес" успяха да открият в резултата. Домакините разиграха добре около наказателното поле, Чави Ернандес продължи към Алексис Санчес, който центрира ниско и остро, а Меси отклони с насочване до далечната греда. Останаха съмнения дали Педро не играе с топката след докосването на "десетката".

Голът в мрежата на Андрес Фернандес определено "отпуши" играта на Барселона и нещата за каталунците потръгнаха. В 20-ата Иниеста и Меси разцъкаха на малко разстояние в наказателното поле, а атаката беше завършена с неточно копване над гредата на Алексис. Чилиецът се реваншира стотина секунди по-късно, забивайки гол за 2:0. Жорди Алба и Иниеста направиха двойно подаване, бекът центрира остро, а "деветката" отклони в мрежата. Това беше гол номер 17 на Санчес в Примера, като цели 15 са на "Камп Ноу".

В 34-ата Иниеста реализира майсторски гол с левия крак след мощен шут високо по диагонала от 21 метра разстояние. "Осмицата" посочи към небето и посвети гола на детето, изгубено от съпругата му преди седмица. "Лос кулес" мачкаха здраво своя съперник и стреляха със самочувствие. В 37-ата Даниел Алвеш изпрати бомба от 24 метра, избита с мъка от стража. Две минути по-късно Чави Ернандес изпълни страхотно воле, но Фернандес беше на мястото си. Минутка по-късно Педро изпусна от четири метра след сваляне с глава на Алвеш.

И след почивката доминацията в "синьо-червено" продължи с пълна сила. В 47-ата Алба центрира, Чави се размина с глава, а Алексис беше блокиран. В 49-ата Педро впечатли със страхотен финт, но изправен сам срещу вратаря, стреля покрай близката греда. В 52-ата Алба върна назад към Иниеста, който от 13 метра насочи в обсега на Андрес Фернандес. Минута по-късно наварци имаха великолепна възможност за гол, но нападателят Риера не насочи точно след пас отдясно.

В 58-ата Хавиер Масчерано направи груб фаул срещу Сехудо и заслужи жълт картон. При центрирането от фаул никой не игра с топката, но това залъга Валдес - кълбото мина до гредата в аут. В 63-ата Меси и Иниеста си раздадоха добре в наказателното, Лео залъга Лотие на място и стреля от пет метра по диагонал - 4:0. Южноамериканският маестро записа гол номер 370 в 453 срещи и задмина Паулино Алкантара (369) на върха на вечната голмайсторска листа на каталунците. Повече от 200 попадения на Паулино са в неофициални срещи.

В 70-ата Виктор Валдес изрита силно напред, Педро се пребори със защитник и сервира чудесна топка на крака на Ла Пулга, но аржентинецът насочи прекалено високо. В 75-ата Фернандес изби силен шут от 18 метра на Меси. Кристиан Тейо вкара магичен гол в 78-ата минута, като може би това беше първото му изпълнение с топка след влизането в игра секунди по-рано. Бързакът взе топката на лявото крило, финтира двама защитници и с шут от 24 метра препарира вратаря. Фернандес не мръдна, а топката се оплете в горния далечен ъгъл - 5:0. Това беше едва първи гол за Тейо в 351 шампионатни минути този сезон.

Остана време за още два гола, с които срамът на "червените" гости стана още по-голям. В 88-ата Иниеста "хвърли" дълга топка към Алвеш, който с едно докосване изведе Меси. "Десетката" укроти и спокойно насочи в мрежата, оформяйки своя хеттрик. В 90-ата и Педро записа гол за крайното 7:0. Меси го намери на осем метра от вратата и канарецът на пропусна.

Барса се отбиха на Осасуна, след като през есента мачът на "Ел Садар" завърши без гол. Тата Мартино има цяла седмица да подготви отбора за дуела с Реал Мадрид на "Сантиаго Бернабеу". Памплонци са на три точки от зоната на изпадащите.

Снимки: Getty Images/Guliver