Сензация! Добруджа 07 изхвърли Марек от Купата на България (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) поднесе най-голямата изненада на финалната четворка на турнира за Купата на България. Възпитаниците на треньора Мирослав Живков изхвърлиха от надпреварата настоящия носител на трофея Марек Юнион Ивкони, след като го надиграха категорично с 3:0 (25:22, 25:22, 25:23) в първия полуфинал, игран този следобед пред малко над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

По този начин добричлии се класираха за първи път в своята история на финала за Купата на България. В същото време добруджанци нанесоха първа загуба на Марек в България след 24 поредни победи. Така на финала Добруджа 07 ще излезе срещу победителя от втората полуфинална среща между Левски Боол и Монтана, която започва в 17,30 часа. Финалният двубой е утре (15 март) от 17,30 часа и ще бъде предаван пряко по БНТ 2 и БНТ Свят.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за Добруджа, които поведоха с 4:2 след сервис в аут на Венелин Кадънков от Марек и единична блокада на черногореца Йован Чулафич. Последва обрат и 5:4 за дупничани след контра блок-аут на Георги Елчинов и ас на Станислав Величков. Играта продължи точка за точка до 8:7 след силна атака на Кадънков. Двата тима продължиха напълно равностойно до 14:14, след което Марек дръпнаха с 16:14 след сервис в аут на разпределителя на добруджанци Стефан Стоянов и блокада на Венцислав Трифонов. Разликата леко нарасна при 20:17 след блокада на Борислав Апостолов. Добруджа съумя веднага да изравни при 20:20 след атака и ас на Чулафич и блокада на Димитър Иванов. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов и Марек, последва контра на Георги Чалъков и 21:20 за добричлии. Момчетата на Мирослав Живков стигнаха и до геймбол при 24:22 след грешка в атака на Венци Трифонов. В крайна сметка Добруджа взе гейма с 25:22 след блок на Калоян Канев.

Втората част тръгна отлично за Марек, които дръпнаха бързо с 3:1 след две поредни блокади на Борислав Апостолов. Добруджа успя да изравни при 4:4 след грешка от сервис на дупничани и мощен ас на Йован Чулафич. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:6 за добруджанци след блокада на Георги Чалъков и грешка в атака на Георги Елчинов от дупничани. Разликата нарасна до 10:7 след мощна контра блок-аут на Калоян Канев. Въпреки усилията на Марек, Добруджа запази преднината си до 12:9 след блок на Чалъков. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за добричлии след нова успешна атака на Канев. Постепенно шампионите изравниха при 17:17 след атака на Венелин Кадънков и грешка на Чулафич. Играта за пореден път продължи точна за точка до 20:20, след което Добруджа отново дръпна с 22:20 след грешка от сервис на Станислав Величков от дупничани и блокада на Димитър Иванов. Волейболистите от Добрич затвориха и втория гейм в своя полза при 25:22 след технично отиграване на Иванов.

Третият гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Добруджа - 8:7 след блок-аут на Калоян Канев. Последваха две поредни блокади на Светослав Арнаудов и Димитър Иванов - 10:7 и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това, до втората техническа пауза резултатът стана 16:12 след атака в аут на Борислав Апостолов от дупничани. Преднината на добричлии стана 21:16 след поредна успешна атака на Канев и аут на Георги Елчинов. Постепенно Марек успя да намали изоставането си до 21:22 след две блокади на Апостолов и Елчинов и мощна контра от втора линия на Венелин Кадънков. Все пак в крайна сметка Добруджа спечели гейма с минималното 25:23 след нова атака на Канев, а с това и мача с 3:0, с което пък се класира за първи път в своята история на финала за Купата на България.

Най-резултатен за Добруджа 07 стана Калоян Канев със 17 точки (1 блок и 53% ефективност в атака), а черногорският посрещач Йован Чулафич добави 14 точки (2 блока, 2 аса, 56% ефективност в атака, 40% позитивно и 20% перфектно посрещане) за победата. За тима на Марек Венелин Кадънков  (2 блока и 42% ефективност в атака) и Георги Елчинов (1 блок, 53% ефективност в атака, 45% позитивно и 14% перфектно посрещане) завършиха съответно с 12 и 11 точки.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 0:3 (22:25, 22:25, 23:25)
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев, Венелин Кадънков 12, Станислав Величков 6, Георги Елчинов 11, Венцислав Трифонов 7, Борислав Апостолов 7 - Мартин Божилов-либеро (Мартин Иванов)
Старши-треньор: Найден Найденов
ДОБРУДЖА 07: Стефан Стоянов 2, Калоян Канев 17, Димитър Иванов 8, Йован Чулафич 17, Георги Чалъков 9, Светослав Арнаудов 9 - Николай Тодоров-либеро (Жулиен Георгиев, Петър Милушев)
Старши-треньор: Мирослав Живков.

Статистика: Лазар Лазаров (скаутмен на Добруджа 07)