САЩ започна с 3:1 над Иран защитата на титлата си (ВИДЕО)

Победителят в Световната волейболна лига за 2014 година САЩ започна с победа защитата на титлата си. Воденият от селекционера Джон Спероу тим се наложи вкъщи над Иран с 3:1 (25:19, 25:22, 23:25, 25:23) в първия си мач от Група "В" на първата дивизия на Лигата, игран рано тази сутрин пред близо 6500 зрители в залата на спортния център на Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис. Втората среща между двата тима е тази нощ (1 юни) от 02,00 часа българско време.

И двата отбора започнаха мача със силни атаки, но въпреки някои впечатляващи сервиса на иранците, домакините от САЩ поведоха с 18:14 в първия гейм благодарение на Тейлър Сандър. В крайна сметка американците взеха гейма с 25:19 след двоен блок на Максуъл Холт и разпределителя Мика Кристенсън. В началото на втората част Иран дръпна с 3:0, но постепенно "янките" стопиха изоставането си и поеха контрола върху играта. Така американските волейболисти без особени проблеми поведоха с 2:0 след 25:22. "Персите" тръгнаха мощно в третия гейм, като поведоха с 11:5 чрез Моджтаба Мирзаджанпур. САЩ съумяха да изравнят при 13:13 благодарение на началния удар на Кристенсън, включително и няколко аса. Двата тима продължиха равностойно, но все пак Иран спечели гейма с минималното 25:23 благодарение на Сейед Мохамад Мусави и капитана си Мир Саеид Маруфлакрани. Иранците дръпнаха и в четвъртата част с 4:1, но САЩ веднага изравни при 5:5. Постепенно американците поведоха със 17:14 и дори стигнаха до мачбол при 24:22 след блокада на Тейлър Сандър. В крайна сметка волейболистите на САЩ спечелиха с 25:23 и 3:1 след атака през центъра на Дейвид Смит.

Най-полезен за американския тим стана Тейлър Сандър с 19 точки (2 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака и 66% ефективност в атака), а дебютантът Аарън Ръсел добави още 17 точки (53% ефективност в атака) за победата. За иранците Шахрам Махмуди завърши също със 17 точки.

САЩ - ИРАН 3:1 (25:19, 25:22, 23:25, 25:23)
САЩ: Матю Андерсън 11, Аарън Ръсел 17, Тейлър Сандър 19, Мика Кристенсън 8, Максуъл Холт 9, Дейвид Смит 10 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи, Томас Джейшке 1)
Старши-треньор: Джон Спероу
ИРАН: Шахрам Махмуди 17, Мир Саеид Маруфлакрани 5, Фархад Гаеми 3, Сейед Мохамад Мусави 12, Адел Голами 9, Моджтаба Мирзаджанпур 9 - Абдулреза Ализадех-либеро (Фархад Пирутпур, Мехди Махдави, Амир Гафур 1, Мохамадджавад Манавинежад 1, Милад Ебадипур, Фархад Зариф-либеро)
Старши-треньор: Слободан Ковач.