САЩ с второ 3:1 над Иран в Световната лига (ВИДЕО)

Победителят в Световната волейболна лига за 2014 година САЩ записа втора поредна победа в тазгодишното издание на турнира. Момчетата на селекционера Джон Спероу се наложиха у дома над Иран отново с 3:1 (25:16, 25:16, 20:25, 25:20) във втората среща помежду им от Група "В" на първата дивизия на Лигата, играна тази нощ пред близо 5200 зрители в залата на спортния център на Университета на Южна Калифорния в Лос Анжелис.

По този начин "янките" излязоха начело във временното класиране в групата с 6 точки след 2 победи от 2 мача, докато Иран е на последното 4-то място без победа и без спечелена точка до момента. Следващия състезателен уикенд САЩ е домакин на олимпийския първенец Русия, а Иран гостува на световния шампион Полша.

След страхотния дебют в първата среща Аарън Ръсел отново бе сред титулярите за САЩ. Благодарение на няколко последователни атаки на Ръсел и звездата на американците - капитана Матю Андерсън, САЩ увеличи постепенно преднината си от 2:0 до 13:9 в първия гейм. Двамата продължиха да тормозят иранците, а към тях се включи и Максуъл Холт. В крайна сметка домакините взеха частта с разгромното 25:16. Вторият гейм тръгна равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за "янките" - 8:7. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след ас на Ръсел, блокада на Мърфи Трой и мощна контра на Андерсън. От там нататък имаше само един отбор на полето, този на САЩ, за да се стигне до крайното 25:16 и 2:0.

В началото на третия гейм "персите" успяха да дръпнат с 9:4 благодарение на сервисите на влезлия като резерва Амир Гафур, включително и един ас. Независимо от усилията на Аарън и предприетите смени от Джон Спероу, Иран продължи да води до 16:10, след което без проблеми спечели гейма с 25:20 след поредна успешна атака на Гафур. Американците си върнаха добрата си игра в атака в четвъртата част. Постепенно преднината на шампионите за 2014 година нарасна до 18:13 след два последователни аса на разпределителя Мика Кристенсън. Преднината на американския тим продължи да расте до 20:14 след нова атака на Матю Андерсън и до 22:16 след пайп на Мърфи Трой. В крайна сметка САЩ спечели спокойно гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за американския тим стана капитанът Матю Андерсън с 19 точки (2 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 62% ефективност в атака), а Мърфи Трой заби още 16 точки (3 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за победата. За иранците резервата Амир Гафур реализира 13 точки.

САЩ - ИРАН 3:1 (25:16, 25:16, 20:25, 25:20)
САЩ: Матю Андерсън 19, Аарън Ръсел 13, Трой Мърфи 16, Мика Кристенсън 7, Максуъл Холт 10, Дейвид Смит 10 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи)
Старши-треньор: Джон Спероу
ИРАН: Шахрам Махмуди, Мир Саеид Маруфлакрани 1, Фархад Гаеми 5, Сейед Мохамад Мусави 6, Адел Голами 1, Моджтаба Мирзаджанпур 5 - Фархад Зариф-либеро (Фархад Пирутпур 1, Мехди Махдави 1, Амир Гафур 13, Мохамадджавад Манавинежад 3, Милад Ебадипур 3, Саман Фаези 6)
Старши-треньор: Слободан Ковач.