Купа на Германия: Волфсбург направи Дортмунд на пух и прах и взе трофея (видео+галерия)

Волфсбург надви категорично Борусия (Дортмунд) с 3:1 и за първи път в клубната си история спечели турнира за Купата на Германия. Пиер-Емерик Обамеянг даде ранен аванс на "жълто-черните" още в 5-ата минута на "Олимпиащадион" в Берлин, но още до края на полувремето бъдещият участник в Шампионската лига обърна след голове на Луис Густаво в 22-ата минута, на Кевин де Бройне в 33-ата минута и на Бас Дост в 38-ата минута. Това изобщо е вторият значим успех в историята на "вълците" след титлата им от 2009 г. Независимо поражението обаче Борусия е печеливш, защото се класира за Лига Европа благодарение на успеха на Волфсбург. Тъй като тимът на Дитер Хекинг вече си гарантира място в ШЛ, се освобождава една квота за ЛЕ в Бундеслигата и тя за е седмият в класирането, който е точно Дортмунд.

С този мач Юрген Клоп се сбогува с вестфалци. Това беше последен двубой още за отказващия се Себастиан Кел и за Илкай Гюндоган, който ще бъде продаден. Отборът от "Сигнал Идуна Парк" загуби и миналогодишния финал в турнира - 0:2 от Байерн (Мюнхен).

Финал за Купата на Германия: Борусия (Дортмунд) - Волфсбург 1:3

Двамата треньори заложиха на еднакви схеми на игра 4-2-3-1. Изненадващо беше решението на Клоп да остави на пейката титулярния си вратар Роман Вайденфелер за сметка на Митчъл Ленгерак. Австралиецът носи вина за първите два гола в мрежата си, макар в същото време да извади няколко чисти положения. Сред резервите беше записан и Чиро Имобиле, а нападението се водеше от Обамеянг.

Голямата въпросителна в състава на "вълците" беше дали Налдо ще успее да се възстанови от контузията си и отговорът беше "да", защото бразилецът попадна в стартовите 11 на Дитер Хекинг. Рекордното попълнение Андре Шюрле отново беше забит на пейката и се появи в края.

Символичните домакини нанесоха първия си удар в 5-ата минута, когато Шинджи Кагава изведе Обамеянг зад защитата и африканецът насочи топката в мрежата на Диего Беналио за 1:0, като при ситуацията нямаше засада.

Само две минути след попадението на Обамеянг Ленгерак спаси 100-процентово положение след шут на Иван Перишич от няколко метра.

След това - в 18-ата минута, Марко Ройс се размина с втори гол за Борусия. От това се възползваха "вълците", който в рамките на 16 минути нанесоха своя мощен удар. В 22-ата минута Ленгерак показа несигурност след далечен удар на Налдо от фал и Луис Густаво довкара за 1:1. Дойде и 33-ата минута, в която Де Бройне направи 2:1 с изстрел извън наказателното поле и закъснял плонж на вратаря. Тоталният шок за Борусия стана факт след още пет минути, когато головият хищник Бас Дост се извиси над всички и с глава не даде шанс на Ленгерак - 3:1.

Минута преди почивката Обамеянг можеше да върне единия гол, но от няколко метра стреля в аут, а и също така беше фаулиран от Рикардо Родригес, но съдията прецени, че няма дузпа.

През второто полувреме момчетата на Юрген Клоп се опитаха да упражнят натиск с по-голямо владеене на топката, но всяка атака на съперника вещаеше опасност. В 48-ата минута Даниел Калиджури пропусна сам срещу вратаря.

И късметът обърна гръб на дортмундци, когато в 50-ата минута Беналио нямаше какво да стори, но от няколко метра Кагава удари гредата.

Всичко можеше да приключи още в 65-ата минута след нова акция на Волфсбург, но Ерик Дурм със сетни усилия спаси четвърти гол в мрежата.

Стихийният натиск на "жълто-черните" не се оказа проблем за защитата в бяло и до края Борусия почти нямаше опасно положение.

Така Волфсбург се утвърди като втора сила в германския футбол след Байерн (Мюнхен), а вестфалци изпращат кошмарен сезон, в който дълго време бяха застрашени от изпадане.

Футболните емоции в Германия ще се завърнат на 1 август с мача за Суперкупата, в който "вълците" ще спорят с баварците. 53-ият сезон в Бундеслигата пък ще стартира на 14 август.

БОРУСИЯ (Д) - ВОЛФСБУРГ 1:3
1:0 Обамеянг (5)
1:1 Луис Густаво (22)
1:2 Кевин де Бройне (33)
1:3 Бас Дост (38)

БОРУСИЯ (Д): Митчъл Ленгерак, Ерик Дурм (67-Лукаш Пишчек), Невен Суботич, Матс Хумелс, Марсел Шмелцер, Себастиан Кел (67-Якуб Блашчиковски), Илкай Гюндоган, Хенрих Мхитарян, Шинджи Кагава, Марко Ройс (79-Чиро Имобиле), Пиер-Емерик Обамеянг

ВОЛФСБУРГ: Диего Беналио, Виейриня, Налдо, Тим Клозе, Рикардо Родригес, Луис Густаво, Максимилиан Арнолд (81-Андре Шюрле), Иван Перишич (74-Жошуа Гилавоги), Кевин де Бройне, Даниел Калиджури (85-Кристиан Треш), Бас Дост

Рефер: Феликс Брих