Краля на клея отново се вихри в Париж

Носителят на девет титли от Откритото първенство на Франция Рафаел Надал си осигури място в третия кръг в Париж, след като записа победа с 6:4, 6:3, 6:1 срещу своя сънародник от Испания Николас Алмагро. По този начин Краля на клея вече има 68 побди и само една загуба на втория за годината турнир от Големия шлем. Той изигра поредния си силен двубой, с който затвърди доминацията си на "Ролан Гарос" през последното десетилетие.

28-годишният Надал ще се опита да стане вторият тенисист в историята, който успява да триумфира десет или повече пъти в един и същи турнир от "Голямата четворка". Маргарет Корт може да се похвали с 11 титли от Откритото първенство на Австралия в периода 1960-1973 година. Поставеният под номер 6 в основната схема испанец ще мери сили в следващата фаза с победителя от срещата между Андрей Кузнецов и Юрген Мелцер.

Един пробив реши съдбата на първия сет. Рафа взе подаването на съперника си за 2:1, а в маратонския девети гейм пропусна три сетбола. Алмагро се измъкна от наперегнатата ситуация, но след това нямаше какво да стори в сервис-гейма на опонента си и така загуби частта с 4:6. Във втория сет Надал направи ранен брейк за 1:0, след което и за 5:2. Защитаващият титлата си испанец се пропука в осмия гейм, но веднага след това осъществи нов пробив за 6:3. Последната част бе по-скоро формална и сякаш Алмагро не вярваше, че може да направи нещо до края на сблъсъка. Надал реализира пробиви за 2:0 и 4:0 и в крайна сметка приключи мача в своя полза при 6:1 след 2 часа и 22 минути игра.

Това бе 13-и успех за Рафа от 14 двубоя срещу 154-ия в света Алмагро. Надал вече има 27 победи през този сезон.

Танаси Кокинакис (Австралия) отстрани 27-ия в схемата Бърнард Томич (Австралия) с 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 8:6. Номер 23 Леонардо Майер (Аржентина) се наложи над Йежи Янович (Полша) с 6:4, 6:4, 6:7(1), 6:1. Пабло Андухар (Испания) победи 22-ия поставен Филип Колшрайбер (Германия) с 6:1, 7:6(5), 3:6, 3:6, 6:4 като срещата беше прекъсната снощи и се доигра днес.