Канада унищожи Русия и си върна трона в световния хокей

Националният отбор на Канада надигра категорично Русия с 6:1 на финала на световното първенство по хокей на лед. "Кленовите листа" напълно заслужено спечелиха златните медали за 25-ти път в своята история. Това е първи успех за северноамериканците на световно първенство от 2007 година насам.

Първата третина бе сравнително равностойна и Канада успя да вземе преднина само от един гол чрез Коди Икин. Във втората третина обаче "кленовите листа" нанизаха още три шайби чрез Тайлър Енис на два пъти и Сидни Кросби. Клод Жиру и Нейтън Макинън доведоха нещата до 6:0 в третата част, а едва в края руснаците стигнаха поне до почетно попадение чрез Евгени Малкин.

След спечелването на тази титла Сидни Кросби влезе в Тройния златен клуб на всички хокеисти и треньори печелили Олимпийската титла, Световното първенство и Купа "Стенли". Кросби обаче е първият хокеист триумфирал в тези турнири като капитан на своите отбори.

Канада пък завърши първентстово като абсолютен хегемон като записа 10 победи от 10 мача, заради което получи и допълнителен бонус от 1 милион швейцарски франка.