Канада разгроми Австрия

Олимпийският шампион Канада завърши с перфектен рекорд от седем победи в група "А" на световното първенство по хокей на лед в Чехия, след като разгроми с 10:1 Австрия и спечели своя поток. Първият съперник на "Кленовите листа" в директните елиминации ще бъде отборът на Беларус, който победи с 3:2 Норвегия и спечели последната четвърта квота от група "Б". Мат Дюшени и Джейсън Спеца вкараха по два гола и добавиха по две асистенции, благодарение на което изравниха шведа Оливер Екман-Ларсон в класацията за играчите с най-много точки по системата "гол и пас" на шампионата на планетата.

Капитанът Сидни Кросби пък получи заслужена почивка от Тод Маклелан предвид дългия сезон с Питсбърг и предстоящите елиминации. Головата серия започна Тайсън Бери след 6:04 минути игра в първата третина, а до сирената се разписаха още Дюшени, Тайлър Хол и Арън Екбланд. Джейсън Спеца и Джордан Ебърли забиха по една шайба в австрийската врата през втората третина, а последната започна с единственото попадение в полза на Австрия. Точен беше Доминик Хайнрих.

Канадците не се отпуснаха дори и в последната третина, докато австрийците смениха вратаря след седмия и осмия гол, които бяха дело на Нейтън Макинън и Спеца. Бернард Щаркбаум, допуснал осемте шайби до средата на третата част, напусна със смяна за Рене Свете, който беше преодолян още два пъти за крайното 10:1. Последните голове вкараха Брейдън Шен и Дюшени. Канадците, които вкараха всичките си десет гола при числено равенство на леда, изстреляха внушителните 46 шайби към вратата на австрийците. Те пък записаха само по пет удара във всяка третина, за да завършат с 15. Единствената шайба в мрежата на Канада допусна стражът на Аризона - Майк Смит.

"Играем като отбор и много от нашите хокеисти трупат точки. Всички допринасят наравно за успехите ни до момента, което е много хубаво", каза скромно Дюшени след срещата. Националите на Беларус стреляха само 17 пъти към вратата на норвежеца Ларс Хауген, но успяха да го преодолеят три пъти и да резервират мястото си на четвъртфиналите на турнира. Алексей Калюжни вкара при числено предимство след 7:29 минути игра в първата част, а Дмитри Коробов и Андрей Костицин направиха същото във втората третина. Губейки с 0:3, Норвегия изнесе силна последна третина, но головете на Патрик Торесен и Матияс Ньорстебо се оказаха недостатъчни. Скандинавците дори опитаха да атакуват с опразнена врата в последните минута и 57 секунди, което обаче също се оказа безрезултатно. Така те се сбогуват с турнира от шесто място в група "Б", докато Беларус е сигурен четвърти.