20 години по-късно Реал (Мадрид) триумфира в Евролигата (видео)

След 20 години на очакване отборът на Реал (Мадрид) отново стъпи на най-високото стъпало в европейския баскетбол, след като тази вечер баскетболистите на „Кралския клуб” спечелиха рекордната девета титла в Евролигата след убедителен успех над Олимпиакос (Пирея) със 78:59. Интересното е, че през 1995 година в Сарагоса отново гърците бяха съперник на гранда от испанската столица, която пък бе домакин на Файнъл 4 тази година.

Джей Си Керъл беше най-резултатен за новите шампиони – 16 точки, Серхио Люл и Андрес Носиони добавиха по 12 точки, а Серхио Родригес се отличи с 11 точки.

Мат Ложески вкара 17 точки за „червено-белите”, а Гиоргиос Принцерис добави 11 точки.

Рейес, Фернандес и Керъл дадоха мечтания старт на мача за Реал (Мадрид) - 6:2, но след това баскетболистите на Олимпиакос се съвзеха от ранния шамар и бързо стигнаха до пълен обрат и дори отвориха преднина от четири точки – 16:12 след шест минути игра, като тази разлика се запази до края на първата четвърт – 19:15.

Хънтър вкара три точки за Олимпиакос в началото на втората четвърт, но оттук нататък инициативата премина в ръцете на испанския гранд. Баскетболистите на Реал (Мадрид) затегнаха защитата, а в нападение Мачиулис, Носиони и Фернандес бяха безпощадни и това позволи на тима им да се оттегли на почивката в ролята на лидер - 35:28.

Люл и Фернандес направиха преднината на „Белия балет” двуцифрена в началото на второто полувреме – 40:29, но отговорът на Олимпиакос бе мигновен и впечатляващ – серия от 14:3, която възстанови равенството и всичко започна отначало при 3:16 минути до края на периода. В оставащото време испанците успяха да се съвземат, а Джей Си Керъл бе над всички и с шест поредни точки успя да изведе „Кралския клуб” отново напред – 53:46.

Момчетата на Пабло Ласо контролираха събитията на терена в началото на заключителните десет минути и след две тройки на Носиони символичните домакини отново се откъснаха напред с десет точки – 65:55. Това пречупи съпротивата на баскетболистите на Олимпиакос, които допуснаха много грешки, а до финалната сирена „Белия балет” се възползва от шансовете си и увеличи още повече преднината си, за крайното 78:59.

Така "лос меренгес" след два поредни загубени финала - 2014 в Милано от Макаби и през 2013 година в Лондон именно от Олимпиакос - успя да се върне на трона на Стария континент напълно заслужено.

Баскетболистите от Пирея пък останаха с три трофея, след като загубиха четвърти финал в Евролигата. Интересното е, че всичките им поражения са срещу испански тимове.

Аржентинецът Носиони бе обявен за MVP благодарение и на доброто представяне срещу Фенербахче в полуфинала.

Шампионите в Евролигата

Реал (Мадрид)  - 9 трофея -(1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015)
Макаби (Тел Авив) - 6 трофея - (1977, 1981, 2001, 2004, 2005, 2014)
ЦСКА (Москва) - 6 трофея - (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008)
Панатинайскос (Атина) - 6 трофея - (1996, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011)
БК Варезе (Варезе) - 5 трофея - (1970, 1972, 1973, 1975, 1976)
Армани Джийнс (Милано) - 3 трофея - (1966, 1987, 1988)
АСК Рига(до 1991 СКА Рига) - 3 трофея - (1958, 1959, 1960)
БК Сплит - 3 трофея - (1989, 1990, 1991)
Олимпиакос - 3 трофея (1997, 2012, 2014)