Десетима от Барса взеха дербито, титлата е близо (видео + галерия)

Отборът на Барселона продължава да крачи уверенo към 23-ата си титла в Примера дивисион след успех с 2:0 като гост на Еспаньол в градско дерби от 33-ия кръг. Тимът на Луис Енрике игра с човек по-малко от 55-ата минута след глупав червен картон на Жорди Алба. Барса успя да отбележи попаденията си преди почивката при точни изпълнения на Неймар (17) и Лионел Меси (25). Победата временно дръпна "лос блаугранас" пет точки пред Реал Мадрид преди утрешното тежко гостуване на кралския тим във Виго.

Еспаньол - Барселона - 0:2 Луис Енрике отново хвърли в боя изпитаното нападателно трио - Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Рафиня Алкантара влезе в халфовата линия до Андрес Иниеста и Серхио Бускетс. Хавиер Масчерано беше предпочетен за партньор на Жерард Пике. Серхио Гонсалес разчиташе на 4-2-3-1 с централен нападател Фелипе Кайседо, подкрепян от Лукас Васкес, Серхио Гарсия и Виктор Алварес.

Еспаньол - Барселона Двубоят започна с тотален натиск на по-именитите каталунци. "Лос перикитос" бяха плътно прибрани и много, много рядко играеха с топката, докато "лос кулес" разиграваха продължително и търсеха пространства пред Кико Касийя. В третата минута Неймар се озова на добра позиция с топката, вратарят изби и нямаше кой да пробва добавка. В петата Меси центрира фалцово с левия крак, Жорди Алба се измъкна, но не съумя да стреля, Суарес получи шанс с глава и уцели краката на стража.

Еспаньол - Барселона - 0:2 В 11-ата Лео отново матира защитата с брилянтен извеждащ пас, Неймар чукна топката над вратаря, но и на сантиметри от целта. Шест минути по-късно логичното се случи и тимът на Луис Енрике отбеляза първи гол. Отново аржентинският маестро дирижираше атаката - хвърли великолепен далечен пас към Алба, левият бек центрира, Суарес атрактивно пропусна топката и Неймар я заби в мрежата - 0:1.

Еспаньол - Барселона Бързо "лос блаугранас" стигнаха до още по-удобна преднина. Суарес се сдоби с пас от Иниеста при съмнителна за засада ситуация, подаде към Меси, който от малък ъгъл насочи ниско топката към далечната греда - греда и гол и 0:2. Това беше попадение номер 36 за Ла Пулга в Примера и нова обезкуражителна новина за "лос бланкиблаус".

Еспаньол - Барселона - 0:2 Символичните домакините за първи път дръзнаха да застрашат вратаря Клаудио Браво в 28-ата минута, ала след удара на Кайседо топката премина на метър над гредата. В 35-ата Серхио Гарсия получи коридор, но си поведе лошо и не стигна до удар. Минута по-късно Бускетс загуби топката в центъра и позволи опасна контра, при която Алварес си поведе дълго и Масчерано се справи.

Еспаньол - Барселона В 40-ата минута зрителите видяха магнетично изпълнение с марка "Суарес - Неймар". Уругваецът вдигна топката с първото си докосване, а бразилецът шутира ефектно от въздуха, след което Касийя изби в корнер. В 45-ата Суарес изпрати ниска фалцова топка към левия ъгъл - кълбото профуча покрай гредата в аут. Като цяло гостите от "Камп Ноу" заслужено се прибраха в съблекалните с аванс от две попадения и спокойно очакваха второто полувреме.

Еспаньол - Барселона - 0:2 Втората част започна с по-активна игра на Еспаньол. Момчетата на Серхио Гонсалес изпълниха набързо два корнера и имаха добра възможност чрез Кайседо при неотсъдена засада. В 51-ата минута Неймар се сдоби с прекрасен шанс, но си поведе лошо и след това стреля в тялото на вратаря. В 55-ата минута Жорди Алба беше изгонен след два жълти картона при спряна игра в рамките на няколко секунди. Бранителят получи жълт картон за нарушение в нападение, след което реагира остро с изритана топка и гневна реплика, довели до втория жълт картон.

Еспаньол - Барселона - 0:2 В 57-ата минута Меси можеше да убие интригата с трети гол, но топката срещна гредата. Лео и Суарес разиграха на двойно подаване, а при изстрела на "десетката" кълбото се отклони в крак на защитник. В 63-ата Суарес сервира брилянтно към Неймар, който обаче насочи малко над гредата след полувисоко центриране и удар от десет метра. В 65-ата минута Рафиня беше сменен от Жереми Матийо с цел уплътняване на лявата защитна зона. В 69-ата Серхио Гарсия се обърна добре в наказателното поле, но Браво беше заел точната позиция и улови.

Еспаньол - Барселона - 0:2 В 75-ата минута Даниел Алвеш се забави в собственото наказателно поле с топка в краката и позволи на Кристиан Стуани да стреля от 12 метра - над гредата. В 77-ата Неймар обиколи и преодоля защитата на съперника, поднесе чудесна топка на Меси, но аржентинецът реши да я спира и тя му беше избита. В 86-ата се откри много добър шанс пред Стуани. "Осмицата" на "папагалчетата" стреля ниско, но чилийският страж показа рефлекс и класа. Минута по-късно в игра се появи Чави Ернандес, който записа двубой номер 500 в испанското първенство. До края опитите на "бяло-сините" бяха обречени. Видя се добре, че съставът на Серхио Гарсия няма сили дори и при кадрово предимство. В заключителните секунди и Ектор Морено беше изгонен за реплики към рефера Матеу Лаос.

Еспаньол - Барселона - 0:2 За първи път в 115-годишната си историята "лос кулес" натрупаха девет поредни срещи без загуба като гост на Еспаньол. Същевременно Барса може да си отдъхне след нова много важна победа в първенството. Следващите два шампионатни мача изглеждат по-лесни - домакинство на Алмерия и гостуване на Кордоба. В същото време Реал Мадрид гостува на Селта утре вечер, а след седмица ще акостира на "Рамон Санчес Писхуан" в Севиля.