Леверкузен изпълни мисия "ШЛ" (видео)

Байер (Леверкузен) си гарантира поредно участие в Шампионската лига, след като днес завърши 1:1 при гостуването на Кьолн в дербито на Рейн от 30-ия кръг. По същото време Аугсбург загуби с 2:3 от Хамбургер ШФ и бившият тим на Димитър Бербатов вече няма как да бъде изместен от четворката. За "аспирините" остава да се борят за бронзовите медали и директно влизане в ШЛ, като битката е с Борусия (Мьонхенгладбах), който утре може да излезе трети при домакински успех над Волфсбург.

С равенството днес приключи отличната серия на Байер от седем поредни успеха в Бундеслигата. Ремито дойде след късен изравнителен гол на резервата Бард Фине в 83-ата минута. Преди това беше Леверкузен повел чрез попадение на Юлиан Бранд в 60-ата минута, а през първото полувреме Хакан Чалханоолу пропусна дузпа, парирана отлично от вратаря Тимо Хорн.

Кьолн си остава в долната част на класирането - на 7 точки от изпадащите, и не би трябвало да трепери за мястото си.

Важността на мача за привържениците и на двата клуба предопредели напрежението на терена, съпътствано от много битка. "Козлите" не отстъпваха с нищо на своя съперник, но в края на първата част за малко да се окажат догонващи. Тогава съдията Дениз Айтекин прецени, че Щефан Кийслинг е бил фаулиран в наказателното поле от Доминик Марох и отсъди наказателен удар, който обаче Хорн отрази след шут на Чалханоолу.

Треньорът на гостите Роджер Шмид усети проблемите в играта на своя тим и направи две сравнително ранни смени, залагайки на Бранд и Йосип Дръмич. Това веднага даде резултата, като само шест минути след появата си на терена Бранд завърши точно акция, в организирането на която участие с първото си докосване взе и Дръмич.

Играта продължи да бъде отворена и се стигна до пропуски на Кийслинг пред вратата на "козлите" и на Матиас Леман и Антони Уджа пред другата. Кьолн все пак стигна до заслуженото изравняване чрез Фине в 83-ата минута.

На Леверкузен предстоят две тежки изпитания в следващите два кръга - срещу Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), а през следващия уикенд Кьолн гостува на Аугсбург.