Повечето фенове са свикнали да очакват дъжд от голове от Роберт Левандовски и за мнозина може би е изненада, че този сезон нападателят на Байерн (Мюнхен) изостава на цели 6 попадения от водещия реализатор в Бундеслигата Александер Майер. Полякът има 14 гола в 25 срещи досега. През миналия шампионат той стана №1 в първенството с 20 изстрела в мрежата, а година по-рано вкара дори 24, но финишира втори зад Щефан Кийслинг. Лева помогна с 22 гола и за титлата на Борусия (Дортмунд) през 2012 г., а с по-малко попадения се отчете само през кампанията 2010/11 - 9, но това е разбираемо, защото тогава беше дебютният му шампионат.
По-наблюдателните обаче няма как да не са забелязали, че в Байерн ролята му е по-различна от тази, която изпълняваше в Дортмунд. Левандовски все по-често участва в изграждането на атаките и се връща назад при нападението на съперника, което съвсем резонно рефлектира върху головата му сметка.
Показателен за промяната на ролята му при Джосеп Гуардиола беше двубоят с Борусия от изминалия кръг в първенството. В събота 27-годишният играч направи може би най-силния си мач с екипа на Байерн, като дори вкара победния гол за крайното 1:0. Колко "черна работа" върши Левандовски се видя от статистиката, според която той е поставил нов рекорд по брой единоборства в Бундеслигата - 63. От тях спечелени бяха 30, което е близо 50%. За сравнение партньорът му в баварската атака Томас Мюлер постигна 38,8% - 19 от 49.
Освен това полският национал пробяга 11,04 км, по който показател отстъпва само на двама свои съотборници - Хуан Бернат и Чаби Алонсо. Ангажираността в дефанзивен план, свързана с често връщане зад централната линия и неспирни битки при статичните положения, доведе дотам, че Левандовски приключи срещата на "Сигнал Идуна Парк" с най-малко докосвания на топката от всички титуляри на Байерн - 57.
"Раздаването" на №9 се вижда и от схемата на индивидуалното му движение по терена, което по-скоро подхожда на полузащитник:
Заради доста контузени футболисти в този мач Гуардиола построи тима си в схема 3-5-2, като само Левандовски и Мюлер имаха офанзивни задачи. Бекове бяха Бернат и Рафиня, които почти не минаха центъра и гледаха основно да защитават зоните си, вместо да мислят за атака. Съвсем логично Байерн завърши с по-нисък процент на владеене на топката в сравнение с Борусия - 49:51 - нещо нетипично за стила на Пеп.
В крайна сметка обаче тактиката на испанеца се оказа печеливша и новата титла е въпрос на време.