Шамар за Реал Мадрид в Билбао, лидерската палка е предадена (видео + галерия)

Европейският първенец Реал Мадрид загуби с 0:1 гостуването си на Атлетик Билбао в среща от 26-ия кръг на Ла Лига. "Сан Мамес" видя голяма победа на своите с единствения гол на Ариц Адурис в 26-ата минута. С успеха "лос бланкос" може да бъдат изместени от първото място при победа на Барселона утре срещу Райо Валекано.

Карло Анчелоти заложи на Асиер Ияраменди в средата на терена до Тони Кроос и Иско. В нападение "белите" играеха с обичайното трио: Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо. Ернесто Валверде подреди 4-2-3-1, разчитайки на своя голаджия Ариц Адурис най-отпред, подкрепян от младия Иняки Уилиямс, изнесеният в атака Андони Ираола и Икер Муниаин.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид Домакините започнаха силно, окрилени от великолепната си 50-хилядна публика. Още в първата минута Адурис опита шут и топката излезе безопасно в аут. В първите десетина минути баските играеха по-често с топката и търсеха острота. В 12-ата Ияраменди и Даниел Карвахал разиграха добре, но Бензема провали усилията им в края на атаката. В 19-ата минута Рафаел Варан се намеси много точно при пас на Адурис.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 В 26-ата защитата на гостите от "Сантиаго Бернабеу" беше матирана. Включилият се в атака Оскар де Маркос върна назад към Микел Рико, той центрира в наказателното поле, а Адурис реализира превъзходен гол с глава. Баският стрелец изпревари Варан и с невероятен скок от 15-ия метър насочи топката в горния ляв ъгъл на безпомощния Икер Касийяс - 1:0. В 28-ата минута Горка Ираисос излезе много точно, спаси първия удар, а след това беше регистрирана засада на Гарет Бейл.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 "Лос бланкос" трудно организираха играта си в нападение срещу коравите баски. Основните опити на европейския шампион идваха от десния фланг, където Бейл и Даниел Карвахал хвърляха безуспешно усилия, след като пасовете им не бяха точни. В добавеното време на първата част тимът на Карло Анчелоти създаде мълниеносна контраатака. Никой не очакваше Марсело да нахлуе през центъра - бразилецът реши да подава, а може би трябваше да шутира от дъгата. Получи се корнер, който съдията Ундиано Майенко не позволи да бъде изпълнен.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 Второто полувреме стартира с бурен натиск на мадридчани. В 48-ата минута Иско показа техника в наказателното поле, подаде наляво, Марсело центрира остро в наказателното поле, където Микел Баленсиага изпревари Бензема. В 50-ата последва ново страхотно положение за гостите. Бейл нахлу отдясно и от аутлинията центрира в малкото наказателно поле, където Ираисос сложи решаващо ръка пред Роналдо.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 В 52-ата Адурис си изработи позиция за стрелба - шутира от 20 метра в ръцете на Касийяс. В 58-ата Иско отправи удар от 19 метра - Ираисос се разтегна и улови ниската топка. В 61-ата капитанът на "лос рохибланкос" Карлос Гурпеги подцени пас на Иско, Бензема се устреми сам в наказателното поле и беше изпреварен от вратаря. Минута по-късно Кристиано свали с глава топка в наказателното поле, но нямаше кой да стреля.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 В 71-ата Варан беше оставен при корнер и насочи неточно в аут. В 72-ата се откри чудесен шанс пред Кристиано Роналдо, но португалецът беше приклещен и не можа да стреля, протестирайки за дузпа. По-късно видеоповторенията показаха, че Кристиано има кръв върху глезена след интервенцията в наказателното поле. В 76-ата Адурис надскочи Пепе и топката се отклони от гредата, за да излезе в аут. Анчелоти пусна свежи сили в търсене на обрата - Хесе Родригес, Лукаш Силва и Хавиер Ернандес - Чичарито.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 В 83-ата минута Бейл можеше да вкара удивително попадение, но нямаше късмет. Уелската звезда отправи удар от 50 метра, хвана неподготвен Ираисос, топката прехвърли вратаря, но се отклони от гредата. След това не се получи успешна добавка и кълбото излезе в тъч. До края усилията на Реал Мадрид не дадоха резултат и Атлетик се поздрави с победата.

Атлетик Билбао - Реал Мадрид - 1:0 В рамките на два кръга "лос бланкос" изпуснаха цели пет точки. През седмицата им предстои наглед протоколен реванш от Шампионската лига срещу Шалке 04. Ако Барса спечели домакинството си на Райо Валекано, е доста вероятно каталунците да са първи в подреждането преди Ел Класико, насрочено за 22 март.