Бербатов настигна Стоичков в Европа, гони нов рекорд

След като вкара на Арсенал на "Емиратс" при победата на Монако с 3:1 в първи 1/8-финал на Шампионската лига,
Димитър Бербатов вече има 34 гола в европейските турнири и по този показател се изравни с легендата и носител на "Златната топка" за 1994 година Христо Стоичков. Двамата са българите с най-много голове на сцената на Европа.
В континенталните надпревари Стоичков има 10 гола за ЦСКА, 22 за Барселона и 2 за Парма, а Бербатов е със 7 за ЦСКА (всичките срещу молдовския Конструкторул), 9 за Леверкузен, 12 за Тотнъм, 5 за Манчестър Юнайтед и 1 за Монако. Митко е изиграл 14 мача повече от Стоичков (84 срещу 70), като Ицо вкара гол и във финала за Междуконтиненталната купа през 1992 срещу бразилския Сао Пауло, загубен с 1:2.

Стоичков се разписа във вратата на Зети още в 12-та минута, но с два гола на световния шампион Раи бразилският клуб спечели трофея

Бербатов дебютира в Европа на 24 август 1999 г. с фланелката на ЦСКА при разгромното 5:0 над северноирландския Портадаун, а първите му попадения - в Молдова срещу Конструкторул, са на 10 август 2000. В досегашната си кариера той вкара 14 гола при гостувания и 20 в домакински двубои. Подобно е съотношението и при Ицо - 22 на свой терен и 12 навън. 16 от точните изстрели на Бербо са през първото полувреме и 18 след почивката. При кавалера на "Златната топка" съотношението е обратното - 18 към 16 в полза на първите полувремена.
Само един от головете на Бербатов в Европа е от дузпа, като той е реализиран с екипа на Тотнъм срещу Андерлехт, докато Стоичков има 3 гола от бялата точка в турнирите. Ако изключим Конструкторул, любимият съперник на Митко в Европа е датският Олборг, срещу когото се разписа на три пъти - два пъти с фланелката на "червените дяволи" и веднъж с тази на "шпорите". Благоевградчанинът има щастието да е вкарвал голове на някои от най-големите клубове на континента като Реал (Мадрид), Рома, Ливърпул, Манчестър Юнайтед и Бенфика. При престоя си на "Уайт Харт Лейн" пък се разписа и в мрежата на бившия си клуб Байер Леверкузен, докато с "аспирините" не успя да накаже ЦСКА през 2005.
Любимият съперник на Стоичков в Европа пък е укранският гранд Динамо (Киев) - 4 гола. Камата може да се похвали още с три гола срещу Барселона и Спарта (Прага), когато е играч на ЦСКА и хваща окото на каталунския гранд (1989 г.). Съществената разлика е помежду им обаче е, че докато Стоичков има голове на полуфинали за КНК и ШЛ, Бербатов се е разписвал максимум на 1/4-финал - срещу Ливърпул преди 13 години.

През 2002 година Бербатов се разписа във вратата на Ливърпул с екипа на първия си чуждестранен клуб - Байер Леверкузен

За огромно съжаление, Митко не успя да разгърне потенциала си в Европа с екипа на Манчестър Юнайтед и в периода 2008-2011 не отбеляза нито един гол извън груповата фаза на Лигата. Най-неприятният момент пък бе, когато Сър Алекс го остави извън групата за финала срещу Барселона на "Уембли" през 2011, загубен с 1:3. За сметка на това пък доста успешен бе сезон 2006/2007 с Тотнъм, когато реализира 7 попадения в предшественика на Лига Европа - Купата на УЕФА. След като вкара 5 на Конструкторул, Бербатов обаче няма нито един хеттрик в Европа, като същото се отнася и за Стоичков.
Любопитно е да се отбележи, че седемкратният носител на приза "Футболист на България" е пред още един рекорд в Шампионската лига. Той вече има 13 гола в Турнира на богатите, като, откакто е въведен настоящият му формат през 1992/1993, всички останали българи са отбелязали общо 14 гола. Ако се разпише още веднъж, Митко ще изравни и това постижение на всички свои сънародници, взети заедно.