Буря от голове и положения в дъждовен Билбао, Торо вдигна победoносно ръце (видео)

Отборът на Торино надигра с 3:2 като гост Атлетик Билбао в среща реванш от 1/16-финалите в Лига Европа, игран под проливен дъжд на новия "Сан Мамес". Италианците се класират напред след 2:2 на Апенините. "Биковете" повеждаха днес на три пъти след попадения на Куалярела (16 - дузпа), Макси Лопес (45+2) и Дармиан (67). "Лъвовете" се върнаха два пъти в мача след голове на Андони Ираола (44) и Оскар де Маркос (61).

Първият сериозен изстрел беше на Бенят Ечебария в десетата минута - вратарят Падели се разтегна и изби в корнер. В 14-ата Фабио Куалярела овладя на гърди и шутира над гредата. Две минути по-късно капитанът на баските Карлос Гурпеги допусна голяма грешка и в опит да я поправи фаулира Вивес в наказателното поле. Куаляреала отбеляза от дузпа за 0:1, въпреки че Яго Ерерин беше много близо да спаси.

В 23-ата Микел Сан Хосе насочи над гредата с глава след пас на Бенят. Гостите от Ботуша контраатакуваха опасно и така в 26-ата минута Ел Кадури асистира на Куалярела, който не беше прецизен при изстрела. Домакините разчитаха на постепенни акции. В 42-ата минута защитникът Гурпеги напусна игра заради контузия, а на негово място се появи младият нападател Иняки Уилиямс.

В 44-ата "лъвовете" изравниха след прекрасно подаване на Бенят, след което Ираола овладя и много технично копна над вратаря - 1:1. Във втората добавена минута "Сан Мамес" видя нов гол за "биковете". Дармиан центрира отдясно, Макси Лопес изпревари Чабиер Ечейта на първата греда и отбеляза над главата на вратаря - 1:2.

В 48-ата минута Аймерик Лапорт стреля от фаул на сантиметри от напречната греда. В 50-ата "биковете" изпуснаха грандиозен шанс. Топката попадна в краката на Макси Лопес на шестия метър, а след неговия шут кълбото се удари в крака на Ерерин. В 53-ата Микел Рико центрира отдясно, Иняки Уилиямс стреля диагонално с глава, но нямаше късмет и удари греда. В 61-ата "лос рохибланкос" изравниха общия резултат: Икер Муниаин изведе левия бек днес Оскар де Маркос, който технично търкули покрай вратаря - 2:2.

В 63-ата Уилиямс овладя в наказателното поле, ала неговият шут беше блокиран. В 67-ата отбраната на домакините отново сбърка и почти обезсмисли усилията в атака. Ел Кадури центрира отляво, а Дармиан беше оставен абсолютно сам да стреля с крак и преодоля вратаря с изстрел от въздуха - 2:3. Това означаваше, че тимът на Ернесто Валверде се нуждае от две попадения, за да продължи напред. В 81-ата Мартинес можеше да отбележи и четвърти гол на контраатака, но след като преодоля вратаря, насочи в аут.

В крайна сметка Атлетик отпадна достойно от Европа, а Торино ще продължи своята приказка.