Обзор на XVI кръг на НБЛ

Шестнадесетият кръг на Националната баскетболна лига ще се запомни с първата загуба, която допусна Лукойл Академик през тазгодишното първенство. Тя дойде от настоящия шампион и носител на Купата на България – Левски, с резултат 77:69. В Самоков Рилски спортист постигна важна победа срещу Черно море Порт Варна със 78:62. Отборът на Балкан пък си осигури почти сигурно второто място в класирането след първото завъртане на отборите, побеждавайки у дома Ямбол със 105:68 в мач, който ще се запомни с множеството дисквалифицирани играчи от отбора на гостите, както и с това, че те доиграха мача с четири човека. В последната среща от кръга Черноморец победи Спартак в Плевен като гост с 90:82 и така „акулите“ записаха втория си успех за сезона и същевременно оставиха плевенчани без постигната победа в изминалите 16 кръга.

Балкан постигна дванадесети успех за сезона, побеждавайки Ямбол у дома със 105:68, като по този начин ботевградчани почти сигурно си гарантираха второто място в класирането след първата част на шампионата. За съжаление този двубой ще се запомни не толкова с баскетболни аргументи, колкото със скандалите и със странното решение на съдийската тройка да дисквалифицира цялата пейка на гостите, в резултат на което те изиграха последната четвърт само с четирима състезатели. За Балкан отново най-полезен беше Мартин Маринов, който реализизра 19 точки, след като беше точен шест пъти от линията за три точки. Павел Маринов и Вукота Павич пък допринесоха за успеха съответно със 17 и 16 точки. За ямболии поредно добро представяне направи Тайлър Лейзър, който се отчете с 22 точки, 3 борби и 4 асистенции.

Черноморец записа втората си победа за сезона след успех като гост над Спартак в Плевен с 90:82, като бургазлии оставиха домакините на последното място в класирането без нито един успех в изминалите шестнадесет кръга. „Акулите“ започнаха мача отлично, в резултат на което спечелиха първата четвърт с 26:13. Втората четвърт беше спечелена от домакините, но въпреки това бургазлии се оттеглиха на почивката с аванс от 5 точки. Решаващи за крайния успех на Черноморец се оказаха първите минути след почивката, когато те доминираха изцяло и на практика предрешиха крайния изход от мача. Много силно за победителите се представиха Димитър Рошманов и Константин Коев, които реализираха съответно 25 и 22 точки, а Любен Пасков добави 21. За Спартак с 21 точки, 2 борби и 3 асистенции се отличи Урош Величкович.

Рилски спортист победи Черно море Порт Варна със 78:62 и с това за самоковци е важен успех срещу пряк конкурент в битката за първата четворка в класирането. Играчите на Росен Барчовски изиграха един от силните си мачове, като основен фактор за успеха им беше добрата игра в дефанзивен план, където те успяха да ограничат съперника си само до 62 точки. Домакините показаха също и добра успеваемост при стрелбата от далечно разстояние, в която те бяха точни при 13 от общо 27-те си опита. Много добър мач за победителите изигра правещият отличен сезон Златин Георгиев, който завърши срещата с 15 точки (4 тройки), 6 борби и 3 асистенции. Жарко Ракочевич пък допринесе за успеха с 14 точки и 5 борби, а също показа и отлична игра в защита, добавяйки към показателите си 4 отнети топки и 3 чадъра. За тима от Варна на ниво се представи непримиримият капитан Асен Великов, който се отчете с 16 точки, 6 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки.

Отборът на Левски хвърли „бомбата“ на кръга, след като победи у дома Лукойл Академик със 77:69. Любопитното е, че сините извоюваха победата по категоричен начин, след като водеха в резултата в по-голяма част от мача и спечелиха всяка една от четирите части на двубоя, подкрепяни от вярната си публика в зала Универсиада. В герой за победителите се превърна капитанът на тима Павел Иванов, който буквално разпиля защита на студентите, реализирайки 30 точки. Митко Ангелов отново показа класата си, завършвайки мача с „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 12 борби. За Лукойл Академик с по 16 точки се отчетоха Даниъл Браун и Тери Смит.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД

Забележка: При изготвянето на рубриката “Обзор на кръга” екипът на Sportal.bg използва единствено официалната статистика на Националната баскетболна лига, която се публикува в сайта на Българска федерация баскетбол.