Катар си купи цял национален отбор за €24 млн.

Катар си купи цял национален отбор за €24 млн.

Емирството гледа към Гуардиола и Африка в търсене на футболните успехи

Най-голямата сензация на завършилото преди броени дни световно първенство по хандбал в Катар беше не името на шампиона (Франция), а това на финалиста. До сблъсъка за трофея достигна селекцията на домакините, в чиито редици имаше всичко на всичко четирима катарци кореняци. Останалите състезатели в тима са родом от Черна гора, Босна и Херцеговина, Испания, Франция, Куба, Тунис и Египет, но бяха натурализирани по бързата процедура с указ от емира. Треньор на отбора пък е испанецът Валеро Ривера. Хандбалният възход на Катар логично накара медиите по света да се запитат как се е стигнало до него. А отговорът се оказа колкото лесен, толкова и очакван - с много пари. Те са решение за повечето проблеми в страна, в която от 2,2 млн. население катарците са едва 12% (270 000 души). Всеки от натурализираните 12 състезатели на новия световен вицешампион е получил премия от 2 млн. евро, за да стане гражданин на емирството.

Разкритията доведоха до следващия напълно резонен въпрос: „Възможно ли е Катар да си купи успеха и на световното първенство по футбол, което страната ще организира през 2022 г.?“

По стъпките
на хандбала


Отговорът отново е „да“, но при него има повече условности в сравнение с хандбалния подвиг. Последният стана възможен благодарение на правило, според което всеки играч може да бъде натурализиран и да играе за друга селекция, ако са изминали поне 3 години от мачовете за предишния му национален отбор.

Във футбола законите са по-различни. Според регламента на ФИФА състезател, който вече е бил част от мъжката селекция на дадена държава, няма право да носи екипа на друга. Не така стоят нещата по отношение на младежките гарнитури. Там може някой талант да играе за юношите на една страна, но впоследствие да стане част от мъжкия тим на различна държава.

 

С други думи - ако до Мондиал 2022 правилата на ФИФА не се променят драстично, Катар няма да може да си купи футболисти от величината на Лео Меси и Кристиано Роналдо в разцвета на кариерите им. Именно поради тази причина от емирството вече насочиха усилията си към намирането на млади и свръхдаровити играчи предимно от африкански произход.


Ловци на таланти


През 2004 г. в столицата Доха отвори врати спортната академия „Аспайър“, която привлича младежи с огромен футболен потенциал от различни кътчета на планетата. Още в дебютната година са наблюдавани качествата на 430 000 момчета в 595 града из цяла Африка. Днес катарската ковачница за таланти вече има свой филиал в Дакар (Сенегал); за двете академии работят над 1500 скаути от цял свят. Най-впечатляващите африкански играчи продължават обучението си в Доха, а семействата им получават т.нар. футболна стипендия - по 4500 евро на година. В някои случаи въпросната сума надвишава в пъти годишните доходи на цялата фамилия.


През 2012 г., когато Катар вече бе избран за домакин на Мондиал 2022, от емирството решиха да направят следващата крачка за футболното развитие на своята родина. Страната, която печели по 80 млн. евро дневно от износ на природен газ, си купи отбор в белгийската втора дивизия. Името на тима е „Юпен“ и днес в него се състезават играчи от 9 различни националности (включително четирима катарци). Засега съставът се движи на второ място в първенството и нищо чудно ако не този, през следващия сезон да спечели промоция за елита.

Очаква се политиката на Катар с придобиването на други европейски клубове, в които да се обиграват талантите от академията „Аспайър“, тепърва да се развива.

Една треньорска легенда в пустинята

Успоредно с развитието на своите потенциални национали в емирството вече работят усилено и по въпроса кой да ги води на домашния мондиал. Според медиите в Германия катарската футболна федерация вече е отправила оферта към треньора на „Байерн“ Хосеп Гуардиола. Ако я приеме, испанецът сам ще назове заплатата, която да получава. 

През последното десетилетие Катар и Гуардиола все повече сближават отношенията си. Първо, в края на своята активна кариера Пеп игра два сезона в Доха (2003-2005). Впоследствие той бе наставник на „Барселона“ по времето, когато каталунците подписаха петгодишен договор с „Катар Фаундейшън“ на обща стойност 170 млн. евро. И не на последно място - заедно със Зинедин Зидан Гуардиола бе една от футболните знаменитости, лобиращи за кандидатурата на емирството за домакин на Мондиал 2022. По всичко личи, че флиртът между Пеп и Катар е история с продължение.

Страната си мечтае за Формула 1 и Олимпиада 

Спортните амбиции на Катар далеч не се изчерпват само с домакинството на световното първенство по футбол през 2022 г., за което иначе емирството е приготвило умопомрачителните 170 млрд. евро. По-голямата част от тази космическа сума ще отиде за различни инфраструктурни проекти, включително и за
създаването на чисто нов град в пустинята, който да приеме постите на форума. Футболният мондиал е кулминацията на един дългосрочен план за развитие, в който страната от Персийския залив си мечтае още да приеме кръг от Формула 1 и лятна олимпиада. Най-авторитетната моторна надпревара може да посети Катар още догодина, тъй като преговорите за домакинство са на финалната права. Емирството бе кандидат да организира олимпийските игри през 2016 г., но загуби битката от Рио де Жанейро.

Методи Шуманов, "Преса"

 
Последвайте каналите ни в:

Още от Спорт и бизнес

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти