Обзор на XV кръг на НБЛ

Петнадесетият кръг на Националната баскетболна лига предложи на любителите на баскетбола много интересни и оспорвани срещи. Черно море Порт Варна победи драматично у дома Балкан със 75:74, след като Станимир Маринов наказа бившия си отбор с 31 точки. Левски взе сравнително лесно домакинството си срещу Спартак с 88:80, а Лукойл Академик и Рилски спортист постигнаха победи като гости, съответно над Берое с 91:84 и над Черноморец с 84:64.

Черно море Порт Варна победи драматично Балкан у дома със 75:74 и така моряците запазиха шансовете си за попадане в първата четворка. Мачът се разви изключително интересно, двата тима се гонеха в резултата и често водачеството се сменяше. В крайна сметка домакините показаха по-здрави нерви и взеха победата. В герой за варненци се превърна не кой да е, а именно доскорошният играч на Балкан Станимир Маринов, който не показа никаква милост към бившите си съотборници, завършвайки мача с 31 точки, 3 борби, 5 асистенции и 1 отнета топка. Лени Дениъл пък допринесе за победата с 13 точки и 8 борби. За гостите от Ботевград над всички беше Ненад Шулович, реализирал 21 точки и овладял 9 топки под двата коша.

Лукойл Академик записа тринадесетата си поредна победа в първенството, след като се наложи като гост на Берое с 91:84. Играчите на Йовица Арсич имаха лек превес през първите две части и в резултат на това натрупаха преднина от 9 точки на почивката, която дойде при 44:35 в тяхна полза. След подновяването на играта студентите отново не позволиха на съперника да се доближи до тях в резултата, но до края така и не успяха да направят голяма разлика. Това се случи най-вече заради непримиримостта на старозагорци, които не спряха да се борят до самия край на срещата. За победителите отличен мач изигра Даниъл Браун, който записа „дабъл-дабъл“ от 21 точки и 12 борби, а Димитър Димитров добави 14 точки. За старозагорци с основен точков принос бяха тримата американци в състава – Джаксън, Блек и Картър, които отбелязаха общо 66 точки от всичките 84, вкарани от зелените.

Отборът на Левски постигна нова победа в първенството, и то въпреки трудната финансова и кадрова ситуация, в която се намира. Този път сините се наложиха у дома над Спартак Плевен с 88:80. Крайният резултат не отразява реално съотношението в силите на двата отбора, защото домакините доминираха през три от частите на мача, след които имаха преднина от 27 точки. В последната четвърт обаче играчите на Константин Папазов допуснаха спад и позволиха на съперника да им отбележи цели 33 точки, което позволи на плевенчани да стигнат до по-почетна загуба. Основен двигател за победителите беше верният докрай на синята кауза капитан Павел Иванов, който разнищи защитата на противника, завършвайки срещата с 37 точки, като беше точен 6 пъти при стрелбите си от линията за три точки. За гостите от Плевен добър мач направи Крум Дойчинов, записал в актива си 20 точки и 8 борби.

Рилски спортист се поздрави с важна победа като гост срещу Черноморец с 84:64. Двата отбора изиграха интересни първа и втора четвърт, в които си сменяха инициативата. В крайна сметка гостите се оттеглиха на почивката с минимална преднина от една точка при резултат 38:37. След почивката обаче играчите на Росен Барчовски показаха съвсем друго лице и с много силна игра в защита и нападение успяха да откажат съперника и да достигнат до крайния успех. Тони Гуджино беше най-полезен за победителите, като отбеляза 20 точки и овладя 13 топки под двата коша, а Златин Георгиев допринесе за победата с 13 точки и 8 борби. За Черноморец най-резултатен с 22 точки беше Емил Бинев, а по 15 отбелязаха Деян Белич и Димитър Рошманов.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД

Забележка: При изготвянето на рубриката “Обзор на кръга” екипът на Sportal.bg използва единствено официалната статистика на Националната баскетболна лига, която се публикува в сайта на Българска федерация баскетбол.