Превърнал се от финансов брокер и анализатор в покер про преди повече от десет години, Team PokerStars Pro Евгений Качалов несъмнено е една от най-известните фигури в днешния покер свят.
С впечатляваща кариера, която включва безброй печалби и гривна от Световните серии по покер 2011, с времето Качалов стана и редовен участник в едни от най-конкурентните хай-ролер турнири по света, където имаше възможност да докаже уменията си в игри като $100,000 Super High Roller от PokerStars Caribbean Adventure 2011, който спечели с награда от $1.5 милиона.
Но въпреки своите впечатляващи покер успехи и активния му живот в света на бизнеса, Качалов като много други преживява един от най-сложните моменти в историята на съвременна Европа. Момент, който мнозина се опасяват, че може да се повтори отново скоро.
"Това, което се случва в момента между Русия и Украйна е всъщност една политическа война и това ме натъжава дълбоко," каза Качалов на нашия колега Джовани Ангиони в Довил.
"Двете страни бяха в добри съседски, ако не и братски отношения. Но сега, пропагандата и от руска, и от украинска страна, е толкова ожесточена, че това нагорещява емоциите до червено и настройва хората едни срещу други."
Макар че е прекарал по-голямата част от живота си в САЩ, където семейството му се преместило когато бил на 10, Евгений си е все така роден в Киев гражданин на Украйна и най-печелившият покер играч от своята страна според HendonMob.
Роден в Украйна когато страната все още беше част от Съветския съюз, Качалов много добре разбира ролята, която политиката играе в ежедневния живот на хората и начините, по които може да влоши или подобри това.
"Интересувам се много от политика и следя какво се случва в Украйна и по света. Имам си мое мнение и винаги се опитвам да остана политически неутрален – но това, което се случва у дома, е безкрайно натъжаващо и се надявам Украйна и Русия да намерят мирен изход за решаване на конфликта," продължава Качалов.
Според него, обаче, покер светът успява да остане извън политическите противоречия между двете страни, които започнаха когато Русия анексира бившия украински регион Крим. "За щастие, трябва да кажа, че не виждам никаква промяна в покер света след това. Много руснаци и украинци все още играят заедно и там не се е променило нищо."
Според Качалов, това може да се дължи на факта, че политиката е нещо, от което хората се опитват внимателно да странят, особено когато са на покер масата. "Ние наистина почти не говорим за политика и аз въобще не искам да влизам в дискусии, защото смятам темата за чувствителна и се опитвам да я избягвам."
В Довил, за да играе в EPT High Roller турнира, Качалов сподели своето мнение за стойността на хай ролерите в отговор на това, което Марчин Хорецки каза в четвъртък.
"Абсолютно не съм съгласен с това твърдение за стойността в тези събития. Особено тук в Довил, видях много не професионални играчи по масите. Не очаквах това."
"Да, понякога ти се пада кофти маса и се оказваш само сред про играчи, но това може да ти се случи винаги. По мое мнение, това притеснение за стойността на турнирите е свързано повече със супер хай хай ролерите, където определено има много повече про играчи."
Но дори и големият брой професионалисти може да оправдае участието на играч – стига тя или той да имат уменията и средствата да се включват в такива турнири без много притеснения.
"Хората не разбират, че има голяма разлика между самите про играчи и начините, по които те успяват да напасват стила си към своите опоненти. Ако всички прота играеха еднакво, тогава тези турнири щяха да опират до хвърляне на монети. Но това не е така."
Качалов казва, че супер хай ролер турнирите са страхотни и забавни за игра и по други причини, сред които – очевидно – нивото на играчите. "След като седнеш там, реално се състезаваш с най-добрите играчи в света и започваш да мислиш на най-високо ниво. Това определено е забавно и стимулиращо – ако можеш да си го позволиш."
"Когато влезеш в турнир за $100,000 или $50,000 върху теб пада голямо напрежение, защото това са много пари. Бих казал, че човек трябва да играе само ако се чувства комфортно в такава ситуация. За да играеш добре в супер хай ролер турнир, трябва да си способен да направиш точния блъф в точния момент и да не се страхуваш от това, че може да загубиш парите си."
Благодарение на своята финансова подготовка, опита му в света на бизнеса и успехите в покера, Качалов е развил добро ниво на увереност по отношение на своите най-солидни умения и сега е готов да помага на други да се поучат от неговата история и да осъзнаят своя потенциал.
"Следващата седмица ще бъда в Киев и ще говоря по време на бизнес закуска пред множество бизнесмени, предприемачи и хора работещи по нови фирми. Ще говоря за това, което съм, ще им разкажа своята история и ще се опитам да им покажа как да направят връзката със света на бизнеса, като им демонстрирам как използвам уменията си да инвестирам в проекти извън покера."
На база собствения си опит, Качалов вярва, че покерът и бизнеса може да са много по-свързани отколкото някои хора си представят, най-вече заради големите прилики между тях.
"Вземете борсата и покера, например. В много отношения и двете са психологически игри. Единственият проблем на борсата е, че не знаеш кой е твоят опонент и се получава сякаш търгуваш срещу останалата част от света. По своята същност, финансовите операции опират до психология на масата, докато в покера ти си срещу психологията на своя опонент, срещу някой, който виждаш пред себе си [в игра на живо]."
Но има и още, защото и управлението на риска е нещо, в което добрите играчи и успешните бизнесмени трябва да са добри. "Да си изкарваш хляба от покер турнири прилича много на това да си предприемач или рисков капиталист."
"Като предприемач или начален инвеститор, ти реално инвестираш в компании, които имат много надежди, но също така често са обречени на провал. Четох някъде, че 97 процента от новите компании се провалят, особено в IT индустрията. Но онези, които успяват, се справят невероятно."
"Ако поставиш това в перспектива, то някак прилична на случващото се в покера. В 97 процента от участията ти в главен турнир няма да спечелиш титлата и ще бъдеш разочарован. Но в 3-те процента, когато се класираш на желаното място, ще бъдеш щастлив и с много пари в джоба."