Преобразен Атлетико отново разплака "Сан Мамес" (видео+галерия)

Шампионът на Испания Атлетико Мадрид постигна разгромна победа с 4:1 при гостуването си на Атлетик Билбао в последния мач за годината в Примера дивисион. По този начин отборът на Диего Симеоне се реваншира за загубата си от Виляреал в миналия кръг и се доближи на 4 точки от Реал Мадрид и на 3 от Барселона.

"Дюшекчиите", които през миналия сезон нанесоха първа загуба на баските на новия "Сан Мамес", вече имат три поредни победи в крепостта тима от Билбао. В герой за Атлетико се превърна Антоан Гризман. Привлеченият за 30 млн. евро французин заби хеттрик през второто полувреме, а един гол добави Раул Гарсия от дузпа. Отсъждането на наказателния удар обаче беше много спорно, а третото попадение на Гризман беше от засада.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:4

В навечерието на мача и двамата треньори имаха да решават доста кадрови проблеми. Домакините не можеха да разчитат на контузените Андони Ираола и Аймерик Лапорт, както и на наказания Андер Итураспе. Това наложи някои рокади в зашитната формация на баските, като Ернесто Валверде заложи на десния фланг на Оскар де Маркос, а Мигел Сан Хосе и Чабиер Ечейта си партнираха в центъра на отбраната.

За Атлетико не можеха да играят Марио Mанджукич и Коке, които изтърпяваха наказание за натрупани картони. Това бе и причината Диего Симеоне да ги пусне като титуляри в двубоя за Купата на краля срещу третодивизионния Л'Хоспиталет в средата на седмицата. На загрявката пък се контузи Жоао Миранда и неговото място зае младият уругваец Хосе Мария Хименес. С ролята на централен нападател се нагърби Антоан Гризман, а Саул бе предпочетен пред Кристиан Родригес в халфовата линия.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:4

Мачът започна равностойно, като домакините се стремяха с бързи пасове да търсят пролуки в отбранителния вал на Атлетико, а от своя страна "дюшекчиите" разчитаха на по-продъжлително задържане на топката. Баските хвърляха много сили, за да пресират съперника още в неговата половина и усилията им бяха възнаградени в 17-ата минута, когато откриха резултата с първия си удар в очертанията на вратата на Мигел Анхел Моя. Маркел Сусаета центрира от фаул, Рико беше оставен непокрит в наказателното поле и с глава насочи топката неспасяемо в ъгъла.

След гола събитията се пренесоха в по-голяма близост до вратата на баските, но защитниците на домакините следяха внимателно за действията на Гризман и не му оставяха никакви пространства. Само веднъж отбраната на Атлетик сбърка, но Арда Туран се засуети и не успя да нанесе удар.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:4

В 38-ата минута Ариц Адурис беше изведен с перфектен пас от Де Маркос, но след като финтира Хименес, Годин притича и изби. До края на полувремето не се случи нищо интересно и домакините се оттеглиха на почивката със заслужена преднина.

Aтлетико обаче изравни още при първата си атака за втората част. Бързо разиграване изведе по десния фланг Хуанфран, а последвалото центриране беше засечено от от Гризман - 1:1. Шампионите продължиха да атакуват и в 53-ата минута получиха дузпа. Решението на арбитъра Ернандес Ернандес беше доста спорно. Тиаго Мендеш се втурна в наказателното поле след пас с пета на Арда Туран и сякаш беше застъпен от Сан Хосе. Въпреки бурните протести на домакините, реферът посочи бялата точка, а Раул Гарсия хладнокръвно реализира.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:4

След двата бързи гола "дюшекчиите" се опитаха да наложат своя стил на игра и с много тичане да не оставят никаква свобода на действие за футболистите от Билбао. В 67-ата минута Икер Муниаин вместо да прескочи направилия шпагат Хименес, го настъпи и получи жълт картон. Малко по-късно Габи Фернандес пусна пас към Гризман, Гурпеги се подхлъзна и остави французина сам срещу Горка Ираисос, а той не сбърка и вкара трети гол за "рохибланкос".

Всичко свърши в 81-ата минута, когато Гризман оформи хеттрика си. И този гол обаче предизвика полемики, защото при паса на Раул Гарсия към Гризман нападателят на гостите беше в засада.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 1:4

В 84-ата минута дебют в Примера направи младият защитник на шампионите Лукас Ернандес, който замени контузилия се Гилерме Сикейра.

Загубата остави Атлетик само с точка от последните три кръга и тимът на Ернесто Валверде ще посрещне новата година на 11-о място в класирането.