Кубан и Краснодар показаха красивото лице на руския футбол (видео+галерия)

Градското дерби между Кубан и Краснодар завърши без победител - 1:1, но се превърна един от най-вълнуващите мачове от началото на сезона в Премиер лигата на Русия. Въпреки минусовите температури двата тима сътвориха истинско зрелище за феновете, като не спряха да атакуват от първата до последната минута. По-активни бяха "жълто-зелените", за които цял мач игра Ивелин Попов, но в няколко ситуации късметът беше на страната на "биковете.

Маурисио Перейра откри за Краснодар в 21-ата минута след скоростна комбинация, но в 58-ата Георге Букур изравни. Румънецът, който е рекордьор по голове в дербито, отбеляза с хубав изстрел по диагонала след лошо избита топка от бранител на символичните гости.

Кубан започна с Ибрахима Балде на върха на атаката и Ивелин Попов зад него. За Краснодар в отсъствието на Ари в предни позиции действаше Вандерсон, подкрепян от Павел Мамаев и Жоазиньо по крилата.

Още в началните минути Кубан се настани в противниковата половина и Букур имаше шанс да открие резултата след пас на Ивелин Попов, но ударът му мина на сантиметри от десния страничен стълб. Самият Попов се озова на добра позиция малко по-късно и отправи хубав изстрел, който профуча над вратата.

Българинът беше най-активният футболист на символичните домакини и често се връщаше зад центъра, за да организира атаките на тима си. В 12-ата минута Попето овладя топката след грешка в защитата на Краснодар, но ударът му не затрудни Андрей Дикан.

Постепенно Краснодар също започна да поглежда по-смело напред. "Биковете" действаха на висока скорост и това на няколко пъти матира отбраната в жълто-зелено. В 16-ата минута Жоазиньо изведе Вандерсон сам срещу Александър Беленов и само добрата намеса на вратаря спаси Кубан. В 21-ата минута обаче триходова комбинация между Мамаев, Газинский и Перейра завърши с точен удар на уругваеца - 0:1.

В 31-ата минута Попов центрира от фаул, а Шандао насочи топката във вратата на Дикан, но попадението беше отмемено заради засада. Последваха две много добри атаки на Краснодар, но в първия случай Беленов спаси удар на Вандерсон, а след това и на Андреас Гранквист. В самия край на полувремето нов остър удар на Букур като по чудо не влетя във вратата на "биковете".

И след почивката Кубан пресираше съперника дълбоко в неговата половина, а Краснодар разчиташе на светкавични контри. В 58-ата минута Ивелин Попов намери Букур, който центрира, но топката беше отбита от защитник на "биковете". Останалите бранители на "зелено-черните" не се ориентираха и от това се възползва Букур, който с плътен диагонален удар не остави шансове на Дикан.

В 71-ата минута Попов центрира от фаул, Балде отклони към Игор Армаш и той опъна мрежата, но и този гол беше отменен заради засада. До края играчите на Кубан направиха всичко възможно да грабнат трите точки, но Букур и Балде се разминаха с гола.

Равенството е първо между двата тима в Премиер лигата. Благодарение на спечелената точка Краснодар се изравни с ЦСКА (Москва) на второто място в класирането, а Кубан е на пета позиция.