Зенит прегази Белогорие и грабна Купата на Русия за 5-и път (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Зенит прегази Белогорие и грабна Купата на Русия за 5-и път (ВИДЕО +  ГАЛЕРИЯ)

Шампионът на Русия и победител в Шампионската лига за 2015 година - Зенит (Казан) направи требъл, след като спечели и Купата на Русия. Възпитаниците на Владимир Алекно постигнаха категоричен успех на финала над Белогорие (Белгород) с 3:0 (25:22, 25:19, 25:21) пред 3000 зрители в Двореца на спорта “Янтарни” в Калининград.
Зенит прегази Белогорие с 3:0 и грабна Купата на Русия за 5-и път
Финалната среща започна равностойно. Зенит излезе напред при 9:7 след единичен блок на Андрей Ащев. Две поредни мощни атаки на Марко Ивович и ас на Сергей Тетюхин успяха да изравнят при 12:12. Белогорци успяха да поведат в резултата с 20:17, след няколко отлични атаки на неостаряващия 40-годишен Сергей Тетюхин. Зенит успя да изравни след няколко грешки на Тетюхин и Роман Данилов. Два аса на Максим Михайлов и още един мощен сервис на Вилфредо Леон изведоха Зенит до успех в първата част с 25:22.
Тимът от Казан дръпна с 6:2 в началото на втората част с 6:2 след мощни атаки на Максим Михайлов. Силната игра на блокада на шампионите доведе резултата до 15:7. Белогорие сгреши 8 начални удара в този гейм и Вадим Хамуцких извади от игра Дмитрий Мусерский, Марко Ивович и Роман Данилов. Резервите им успяха леко да посъкратят разликата. Силни изяви край мрежата ан Александър Гуцалюк донесоха успеха и във втората част с 25:19.
Зенит поведе с 6:3, но две поредни отигравания в атака на резервата Дмитрий Красиков намали разликата до 8:9. Отличната игра в защита ан възпитаниците на Владимир Алекно даде възможност на Вилфредо Леон да направи резултата 11:8. Единичен блок на Максим Михайлов срещу атака на Сергей Тетюхин - 15:10. Последваха две грешки на Тетюхин в атака и на сервис и 17:11 за Зенит. Шампионите стигнаха лесно до успех и в третата част с 25:21 и до защита на Купата на Русия от 2014 година.
Така Зенит за 5-и път спечели Купата на Русия.
Максим Михайлов изигра страхотен мач и заби 17 точки (2 аса, 3 блока, 71% ефективност в атака), а Вилфредо Леон добави още 16 точки (1 ас, 58% ефективност в атака, 19% перфектно и 25% позитивно посрещане).
Александър Гуцалюк добави още 6 точки (4 блока, 67% ефективност в атака).
За Белогорие по 9 точки записаха Дмитрий Мусерский (2 блока, 88% ефективност в атака) и Роман Данилов  (1 ас, 2 блока, 29% ефективност в атака).
В следващия си мач Зенит, за който в международните срещи играе и либерото на националния отбор на България Теодор Салпаров, гостува на турския Халкбанк, с Цветан Соколов, в мач от Шампионската лига.