Съндърланд отлепи от дъното с шести пореден успех в дербито с Нюкасъл, съдия реже "свраките" (видео)

Съндърланд постигна историческа шеста поредна победа над Нюкасъл в дербито на Североизточна Англия, след като днес "черните котки" спечелиха с класическото 3:0 над "свраките". Благодарение на успеха селекцията на Сам Алърдайс се измъкна от дъното във временното класиране. Домакините поведоха незаслужено в края на първата част след много спорна дузпа и още по-спорен червен картон за капитана на Нюкасъл Фабрисио Колочини. Точен от бялата точка бе Адам Джонсън. След почивката Били Джоунс (65') и Стивън Флетчър (86') оформиха класиката, с която Алърдайс записа първия си успех начело на Съндърланд.

Три промени имаше в състава на домакините - Джърмейн Ленс, Ола Тойвонен и Адам Джонсън стартираха за сметка на Себастиан Ларсон, Жорди Гомес и контузения Фабио Борини. В селекцията на Стийв Макларън очаквано нямаше корекции и той залаожи на същите 11, които преди седмица разгромиха с 6:2 Норич.

"Свраките" тотално доминираха през първата част, но така и не успяваха да материализират игровото и териториалното си предимство. Гостите владееха топката в 68% от времето и отправиха 12 удара към вратата на Съндърланд, като Колбек и Вайналдум пропуснаха най-добрите възможности. В самия край на първата част реферът Робърт Медли взе нещата в свой ръце, отсъждайки много спорна дузпа за единоборство между Колочини и Флетчър. Бранителят игра по-скоро тяло в тяло, но извади своя съперник от равновесие. Въпреки това реферът даде спорен 11-метров наказателен удар, а на всичко отгоре показа директен червен картон на капитана на "свраките". Адам Джонсън бе безупречен от бялата точка - 1:0.

След почивката Митрович пропусна много добра възможност да изравни, но Пантилимон се намеси решаващо. В 65-ата минута интригата угасна с втори гол за Съндърланд. М'Вила засече от воле центриране от корнер, като по този начин асистира на Били Джоунс, който от около метър простреля Елиът за 2:0.

В 72-ата минута греда лиши "черните котки" от трети гол след мощен изстрел на Адам Джонсън от над 20 метра. Класиката обаче стана факт в 86-ата минута, когато Стивън Флетчър засече от въздуха центриране от дълбочина на Кабул и прати топката в далечния ъгъл за крайното 3:0.

След този резултат Съндърланд и Нюкасъл за съответно 18-и и 19-и. Двата отбора имат по шест точки, като зад тях е само Астън Вила.