Полша напред на Европейското след трудно 3:1 над Словения (СНИМКИ)

Световният волейболен шампион Полша се класира за следващата фаза на Европейското първенство в Италия и България, след като записа втора поредна победа. Волейболистите на "Дружина полска" надиграха много трудно Словения с 3:1 (25:21, 28:30, 28:26, 25:13) във втората си среща от Група С, играна пред близо 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

По този начин поляците водят във временното класиране с 2 победи от 2 мача и 6 точки, което има гарантира място в следващата фаза на шампионата. Отборът на Словения има 1 победа, 1 загуба и 3 точки, с колкото е и Белгия, като утре двата тима излизат един срещу друг в директен мач за второто място в Група С и вероятен по-лесен съперник в плейофите. Момчетата на селекционера Стефан Антига пък играят с аутсайдера Беларус. Срещите са съответно от 15,00 и 18,00 часа.

Мачът започна равностойно и резултатът бе изравняван няколко пъти. След последното равенство при 5:5 отборът на Полша реализира три поредни точки и при първото техническо прекъсване водеше с 8:5. Отличната игра в защита и в атака на поляците продължи и след прекъсването и до втората техническа пауза водеха вече с 6 точки - 16:10. Словенците успяха да стопят пасива си до 2 точки при 16:18, но в крайна сметка Полша успя да вземе безпроблемно гейма с 25:21. В началото на втората част поляците поведоха с 2:0, но словенците веднага обърнаха до 3:2. Последваха 5 изравнявания на резултата, а при първото техническо прекъсване Словения водеше с 8:7. След прекъсването поляците реализираха 3 поредни точки, но Словения веднага изравни при 10:10. След нови 5 равенства при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:15 за Словения. До края на втората част играта продължи точка за точка, като резултатът бе изравняван 13 пъти, но в крайна сметка Словения успя да изравни геймовете, след като спечели частта с 30:28.

През третата част се повтори играта от втория гейм. След няколко изравнявания на резултата при първото техническо прекъсване Полша водеше с 8:7. След нови три равенства "Дружина полска" поведе с 2 точки при 12:10, но Словения успя да изравни при 14:14. При второто техническо прекъсване аванс от 1 точки - 16:15, имаха словенците. След прекъсването резултатът бе изравняван три пъти, а след 18:18 поляците реализираха 4 поредни точки и поведоха с 22:18. След 24:19 в полза на поляците те допуснаха отборът на Словения да реализира 6 поредни точки и да поведе с 25:24. С отлична игра на мрежата полският тим все пак успя да вземе гейма с 28:26. Полша започна отлично четвъртия гейм, набързо поведе с 6:2, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за "Дружина полска". Началният удар на поляците успяваше да затрудни максимално тима на Словения и авансът на Полша се увеличи до 9 точки при 12:3. До второто техническо прекъсване Полша водеше с 16:6. До края на четвъртата част поляците нямаха проблеми и спечелиха гейма с 25:13 и съответно мача с 3:1.

Най-полезен за полския тим стана Матеуш Мика с 21 точки (2 блока, 2 аса, 65% ефективност в атака и 64% перфектно посрещане), а Бартош Курек заби още 18 точки (3 блока, 3 аса и 44% ефективност в атака) за победата. За словенците Клемен Чебул (2 блока, 1 ас, 54% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) и Митя Гаспарини (1 ас и 42% ефективност в атака) реализираха съответно 18 и 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

СЛОВЕНИЯ - ПОЛША 1:3 (21:25, 30:28, 26:28, 13:25)
СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 5, Митя Гаспарини 16, Тине Урнаут 9, Клемен Чебул 18, Ален Пайенк 2, Даниел Конциля 3 - Яни Ковачич-либеро (Ален Шкет 1, Ян Козамерник 3, Грегор Ропрет)
Старши-треньор: Андреа Джани
ПОЛША: Фабиан Джизга 3, Бартош Курек 18, Михал Кубяк 13, Матеуш Мика 21, Карол Клос 5, Матеуш Биениек 10 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски, Гжегош Ломач, Артур Шалпук)
Старши-треньор: Стефан Антига.