ИД: Ако говорим от техническа гледна точка, какво би посъветвал по-младите бойци, които сега започват и нямат все още основа и база. Какво трябва да тренират и как да разпределят тренировките си? Как ти успяваш да избягваш претренирането, което може да бъде изключително опасно, ако не се внимава и как според теб трябва да бъде разпределено воденето на тренировките според силните и слабите страни на даден боец?
СН: Ще посъветвам младите да си намерят добри треньори в различните дисциплини, използвани в ММА. Във всеки от големите клубове на запад има няколко треньора, които усъвършенстват различните бойни техники на боеца - треньори по бокс, кикбокс, борба, Джу Джицу и един ММА треньор, който успява да комбинира различните стилове и да изгради правилната тактика за дадената среща. Ако искаш да подобриш значително боксовата си техника, трябва да тренираш с боксьори. Ако искаш да си добър граплер и борец, трябва да тренираш с граплери и борци. В България има отлични треньори по отделните спортове. Това, което все още ни липсва, понеже определено сме млад спорт, са чистите ММА специалисти и кондиционни треньори, специализирали конкретно за работа с ММА бойци. Хубавото е, че има млади хора, които искат да се развиват в тази насока, четат, гледат видеа, учат се. В програмата за развитие на БФММА съм предвидил намиране и привличане на такива треньори от водещите ММА клубове по света, които да изнасят семинари и обучителни курсове на треньорите към клубовете-членове на Федерацията. Тези семинари и курсове освен нужните знания, ще дадат и точната дозировка на натоварванията.
ИД: Ти не бе от най-едрите хора в категорията си, но в клинч примерно, по никакъв начин не изглежда, че противниците ти имаха шанс да те контролират. В повечето случаи владееше ситуацията и успяваше да притиснеш гърба им в клетката. Много често слушаме за твоята физическа сила. Има ли начин да дадеш жокер на всички какво те прави толкова труден за преодоляване що се отнася до физическите ти качества? На какво се гради твоята силова тренировка?
СН: Аз съм един от много малкото бойци в категория 93кг, който тежеше 93кг. Всички бойци срещу които съм излизал сваляха по 10-12 кг. и излизаха срещу мен, тежейки около 105кг. Когато физически отстъпваш на противника си, трябва да се опиташ да компенсираш с техника. Единадесетте години като борец и това, че през цялата ми ММА кариера аз постоянно тренирах с борци и ходех на лагери с националния отбор по борба, ми дадоха умения, с които до голяма степен да компенсирам тегловото предимство на противника. Колкото до силата ми, да, въпреки че съм бил доста по-лек от опонентите си, никога не съм се чувствал по-слаб физически от някого. Освен с тренировките, може би това което ми е давало допълнителна сила и мотивация е било чувството, че съм единствения българин играещ на най-високо ниво в ММА и това, че освен себе си представлявам и България. Бях задължен винаги да давам всичко, на което съм способен!
ИД: Знаем, че в тренировъчните ти лагери за последните ти мачове в подготовката ти участие взеха световният шампион по Бразилско Джу Джицу – Бруно Бастос, както и треньорското лице на варненския клуб „Десант“ – Николай Добруджански. Можеш ли ни дадеш малко вътрешна информация относно това как успявате да комбинирате познанията си с цел тежките срещи да минат възможно най-гладко за теб? Колко тренировки правите, кога тренираш страйкинг, кога Бразилско Джу Джицу и борба? Кой за какво отговаряше по време на тренировки и как се нагаждате, така че в края на всеки тренировъчен лагер да излезеш чувствайки се подготвен да дадеш всичко от себе си?
СН: След близо двегодишна пауза, година и половина от които извън залата, поради няколко операции на коляното, не мога да кажа, че подготовката ми за последния мач беше много добра. Най-голямата вреда, която нанесе дългата липса на тренировки и официални мачове, беше, че ми се притъпиха инстинктите в опасни ситуации. В ММА има такива моменти, в които трябва да реагираш на мига, или след това няма измъкване. Физически може би бях добре подготвен, но тази тънката част, която прави разликата липсваше. Решението да се готвя в България за този мач също отчитам, като грешка, но за съжаление, не можем да върнем времето. Мога само да направя разбор и да извлека нужните поуки. Както знаете аз взех решение да прекратя своята състезателна кариера. Като президент на Българска Федерация по ММА съм готов да предам дългогодишния опит, който натрупах на младите бойци, които са поели по този нелек път.
ИД: Добре, а какво мислиш за психологическия аспект на битката. Съществува тенденция при бойните спортове, при която различни бойци нарочно се предизвикват един друг или се впускат в обиди и провокации, което повишава интереса към двубоя, както правят например Конър Макгрегър и Чеъл Сонен. Случвало ли ти се е нещо такова досега и как гледаш на такъв вид промотиране на мача?
СН: Скандалът продава! Много от тези момчета познавам лично и смея да кажа, че те в действителност не са такива, каквито се показват пред феновете. Не одобрявам такъв вид агресивно промотиране на мач. Мисля, че всеки боец трябва да показва нужното уважение към своя опонент.Той също, като него се труди в залата и извън нея, има своето семейство, има своите фенове и към всички тях трябва да се подхожда с уважение. Често напомням на момчетата от БФММА, че не е достатъчно да са добри спортисти и няма да станат всички шампиони, но най-важното е да станат добри хора. Това е и една от целите на Федерацията ни, а именно освен състезатели притежаващи високо спортно майсторство, да бъдем полезни на обществото, като създаваме българи, обичащи родината си и помагащи на хората около нас.
ИД: А как според теб се калява психиката на един боец? Това може ли да се „тренира“ и как според теб може човек да влезе в клетката и да забрави за всички други проблеми и неволи, да не се тревожи за контузиите и нараняванията и да бъде мотивиран до краен предел да даде всичко от себе си?
СН: Когато искаш да бъдеш сред най-добрите в света, нямаш право да се оплакваш. Трудно ще е почти през целия път, който трябва да извървиш, но затова и малко хора стигат дотам. Ако искаш да бъдеш един от малцината, стискаш зъби и продължаваш напред, независимо какво се е случило. Има и по-лесен начин - да се предадеш...но тогава трябва да си намериш друга професия. Специално в ММА няма място за лигльовци и разглезени момченца. За разлика от някои други спортове, където сами падат без да ги докоснат, в ММА те ритат, бият те, целия си в кръв, но продължаваш...нямаш друг избор.
Не можеш да излезеш на тъчлинията за да пиеш вода и да се върнеш. За да си успешен ММА боец трябва да си твърд, непоколебим, корав боец в клетката и образован, смирен и добър човек в живота. Погледнете списъка на Олимпийските и Световни шампиони на България. В него преобладават хората от селата - трудолюбиви хора, научени от малки на труд и лишения, живели в сурови условия. Тоест - колкото на човек му е по-трудно, толкова желанието му да успее трябва да е по-голямо.
ИД: Благодарим ти за споделеното дотук. Сигурни сме, че и тази част на интервюто ни ще бъде не само интересно за многобройните фенове на бойните спортове у нас, но и че ще бъде доста полезно за всички, които ги практикуват и искат да се развиват в тях. Какво би казал на нашите читатели за финал?
СН: Благодаря на всички, които отделиха от времето си да прочетат това интервю. Българинът вече все по-рядко чете. Пожелавам на всички здраве, любов и да се уповават на Бог във всичко, което вършат. Направите ли го, Бог ще направи най-доброто за Вас!!!