Мъри пише история с Астана (видео)

Българският треньор Станимир Стоилов пише история с неговия Астана. Мъри направи уникално постижение като класира тима си в групите на Шампионската лига, след като се добра до равенство 1:1 в реванша с АПОЕЛ в Никозия и с общ резултат 2:1 продължава напред в турнира. Така Стоилов за втори път прати свой тим в груповата фаза на най-комерсиалния турнир, след като игра там и с Левски. Освен това той остава в историята като наставник на първия казахстански тим, който ще играе в Шампионската лига. Самир Щилич даде преднина на домакините в 60-ата минута, но Ненад Максимович отбеляза толкова ценното изравнително попадение за гостите и така класира тима си напред.

Срещата започна доста позиционно. Очаквано отборът на Астана играеше по-прибрано и чакаше своите възомжности на контраатака. Тази тактика обаче изглеждаше доста успешна през първото полувреме. В 14-ата минута една далечна изритана топка бе свалена с глава за Фокси, който отправи удар от добра позиция, но в ръцете на вратаря. След това в 35-ата минута Джорджиев бе изведен в наказателното поле, финтира защитник и стреля, но ударът ме бу спасен от стража на съперника. В 43-ата минута пък далечен удар на Шомко рикошира в защитник и принуди Ватерман отново да демонстрира рефлекс, за да избие.

Домакините трудно стигаха до вратата на съперника, но пък те имаха най-доброто положение за откриване на резултата в 36-ата минута, когато Леал бе изведен в пеналта и отблизо отправи удар, който първо бе спасен с мъка от вратаря, а след това и гредата помогна на Астана да запази вратата си "суха".

През второто полувреме обаче АПОЕЛ засили натиска си. В 52-ата минута Де Висенти направи страхотен пропуск, като от близо с глава не успя да засече чудесно центриране. В 60-ата минута пък домакините си спечелиха фаул на около 30 метра от вратата и Щилич с прекрасно изпълнение не остави шансове на вратаря на съперника - 1:0.

Този гол изравни резултата от двата мача и това още повече нажежи обстановката на терена. В 68-ата минута АПОЕЛ изпусна страхотен шанс при едно разбъркване след корнер, като Де Висенти от близо не успя да преодолее вратаря. В ответната атака и гостите имаха чудесна възможност, като Кабанга бе изведен зад защитата, но ударът му бе прекалено слаб и неточен. В 73-ата минута пък кипърците имаха нов шанс от фаул, като този път Хараламбидес пробва точността си и също не бе далеч от попадение, но в този слуай вртарят Ерик спаси.

Астана обаче издебна своя шанс и се възползва от него по най-добрия начин. В 84-ата минута след хубава контраатака Максимович получи остро центриране по земя в наказателното поле и отблизо засече кълбото в мрежата за 1:1.

Този гол се оказа изключително ценен за гостите, като съперникът им вече се нуждаеше от две попадения, за да се класира напред. Казахстанците обаче не допуснаха обрат в оставащите минути и заслужено ликуваха след края на мача.

АПОЕЛ НИКОЗИЯ - АСТАНА 1:1 (в първия мач 0:1)
1:0 Щилич (60)
1:1 Максимович (84)