Невероятна Петрова остана в подножението на медалите след рекорд

Габриела Петрова за пореден път прояви характер и подобри рекорда си в тройния скок, но съвсем малко не й достигна за медал на Световното първенство по лека атлетика в Пекин. Родената в Харманли възпитаничка на Атанас Атанасов подобри личния си рекорд, след като скочи 14.66 м (+0.4 м/сек), но остана в подножението на медалите - четвърта.

Състезанието започна по отличен начин за нашето момиче, което поведе класирането след първия опит с 14.52 м (0.0 м/сек). След това тя регистрира 14.33 м (+0.3 м/сек), 14.47 м (+0.5 м/сек), 14.23 м (+0.2 м/сек), за да се стигне до петия опит, когато записа и личния си рекорд от 14.66 м (+0.4 м/сек). Този резултат върна Петрова в позиция за бронзовия медал, но при шестото си излизане в сектора олимпийската шампионка Олга Рипакова (Казахстан) скочи 14.77 м (+0.1 м/сек) и отново изпрати българката на четвъртата позиция. Петрова, която почувства болка след петия си опит, постигна 14.44 м (-0.1 м/сек) при последното си излизане в сектора и не успя да се пребори за бронзовото отличие.

Световната шампионка от Москва 2013 Катерин Ибаргуен (Колумбия) защити титлата си, като показа и сериозна класа с най-добрия си опит от 14.90 м (+0.1 м/сек). Среброто с национален рекорд на Израел заслужи Хана Князева-Миненко, която днес скочи 14.78 м (-0.1 м/сек). През март месец в Прага Княжева-Миненко се нареди трета след Габриела Петрова на Европейското първенство в зала.

Това е най-силното представяне на български атлет на световни първенства на открито от Осака 2007 г. насам. В Япония преди 8 години Даниела Йорданова завърши четвърта на 1500 м, но години по-късно получи бронзовия медал в дисциплината след положителна допинг проба на руска състезателка.

За Габриела Петрова това беше дебют на световно първенство. 23-годишната скачачка е европейска шампионка за девойки под 23 години от Тампере 2013 г., има сребро при жените от Европейското първенство в зала в Прага тази зима, а миналата година на шампионата на Стария континент в Цюрих се класира пета.

Снимки: Getty Images/Guliver

ФОТОГАЛЕРИЯ от финала в тройния скок ТУК!!!

Включете се в новия Viber публичен чат на SPORTAL.BG - ТУК!!!