Дънекова отпадна в Пекин

Силвия Дънекова не премина сериите на 3000 м стипъчлейз и зае 28-а позиция на световното първенство в Пекин. Българката се нареди дванадесета в пресявката си, която беше и най-силната от трите, с време от 9:46.31 мин. Победителка в серията стана най-бързата през сезона Хабиби Гриби (Тун) – 9:24.38 мин.  За финал се класираха първите три от трите серии, както и шестте най-добри сред „губещите” времена.

От бягането на Силвия финалистки са общо седем атлетки, включително и Йозлем Кая (Тур), която е с най-слабото постижение сред атлетките, които ще бягат за втори път на „Птичето гнездо” – 9:30.23 мин. Това означава, че за финал на Дънекова й беше нужен национален рекорд. Върховото постижение на страната ни е 9:33.41 мин, което Силвия регистрира през миналия месец.

Това беше второто участие на българката на шампионат на планетата. В Москва преди две години тя беше финалистка, след като в сериите подобри нацинален рекорд.

"Всичко е от аклиматизацията. Един ден си страхотен, а на другия не можеш да ходиш. Олимпиадата в Рио де Жанейро догодина вероятно ще е последното ми състезание. Заради това правим лагер в Мексико през зимата, след това месец преди олимпиадата отиваме на място. Някои го направиха и сега. Бяха на лагери в Япония и Корея. И според тях са плащали по 35 евро на ден пансион, колкото е на Белмекен", коментира Силвия.

Снимка: Getty Images/Guliver