Алисън Черути и Бруно Оскар Шмид спечелиха световната титла по плажен волейбол (ВИДЕО)

След 10 дни тропически температури и общо 110 000 продадени билета снощи бе изигран последният мач от световно първенство по плажен волейбол. Часът бе точно 21 вечерта, когато стадионът разположен върху понтон в езерото „Хофвейвър” в центъра на Хага (Холандия) реално се разтресе под влияние на танцуващите и очакващи началото на финала при мъжете зрители. Финалът бе много специален за всички в „страната на лалетата” поради факта, че холандското дуо Райндер Нумердор и Кристиан Фаренхорст щяха да се борят за титлата. Титла, която едни други двама холандци – Александър Брауер и Робърт Меусен вече веднъж успяха да спечелят преди 2 години по време на предишното издание на световното първенство по плажен волейбол в Старе Яблонки (Полша). Вчера съперници на Нумердор и Фаренхорст бяха бразилците Алисън Черути и Бруно Оскар Шмид.
Един от най-впечатляващите моменти от вчерашната волейболна фиеста бе изпълнението на химна на Холандия („Вилхелмина”) „а акапела” от холандските волейболисти и публиката, сред която бяха и кралят на Холандия Вилем Александър и съпругата му Максима, която родом е от Аржентина. Това хорово пеене без инструментален съпровод на 5500 гласа бе спиращо дъха и за може да бъде сравнено с традиционното акапелно изпълнение на химна на Бразилия преди мачове на техния национален футболен отбор.
Определено атмосферата на стадиона в Хага срина психически бразилското дуо Алисън Черути/ Бруно Оскар Шмид в началото на мача за определяне на новия носител на световната титла по плажен волейбол. Бразилците загубиха първия гейм с 11:21. В тази част на мача инициативата бе изцяло в ръцете на холандците. Отличните защитни действия на Фаренхорст, с неговия непробиваем „блок” в началото на срещата,  дадоха предимство от цели 6 точки на холандците още при 10:4. Това определено даде крила на мощно подкрепяните от зрителите на стадиона Нумердор и Фаренхорст, които като валяк прегазиха съперниците си от Бразилия в първия гейм.
Във втория гейм нещата се обърнаха. Бразилците най-после се съвзеха от шока. До 8:8 играта вървеше точка за точка, но след това бразилците дръпнаха със 16:10 и гейма завърши с 21:14 в полза на Алисън Черути и Бруно Оскар Шмид. Така се стигна до трети решителен гейм, в който напрежението нарасна толкова много, че в един момент имах чувството, че конструкцията на стадиона вече няма да издържи и съоръжението ще се срине от подскачащите от радост дори и телевизионни оператори по трибуните. Е, това за щастие не се случи, въпреки че понтона, върху който бе изграден стадиона сериозно се клатеше в моментите, в които холандските волейболисти достигаха до поредния си мачбол. А мачболовете в тяхна полза бяха цели 6 на брой. За съжаление на организаторите обаче Нумердор и Фаренхорст не оползотвориха нито един от тях. Бразилците от своя страна успяха да спечелят мача при третия си мачбол. В решителната трета част Бруно и Алисън успяха да наваксат изоставане от 3:6, а в последствие да спасят цели 6 мачбола, за да триумфират с 22:20. Това беше първа титла за тях като тандем.
За Алисън Черути успехът е втори след спечеления финал на Мондиала в Рим през 2011 година, но в двойка с Емануел Рего.
„Въпреки, че сам по себе си факта, че след само 9 мача изиграни заедно с Фаренхорст  стигнахме до финал на световно си е истинско чудо е ужасно, че загубихме по такъв начин. Във всички аспекти играта ни вървеше. Нямаше грешки и накрая загубихме.” Това сподели преди церемонията по награждаването Райндер Нумердор и после допълни:
„Тази загуба ме направи точно толкова тъжен, колкото бях и през 2012 година, когато на Олимпийските игри в Лондон загубих с тогавашния си партньор Рихард Шюил мача за третото място.
”Тук аз мисля, че Господ, ако има такъв, си каза думата и наказа холандските играчи като им отне заслужената победа  за точката, с която те спечелиха срещата си срещу Педро Солберг и Еванрдо Гонсалвеш в полуфиналната фаза на надпреварата. Тогава при атака на бразилците и „блок” на Фаренхорст на мрежата, пръстите на холандеца докоснаха топката, която в последствие излезе в аут. Това докосване обаче остана незабелязано от главния съдия, който свири край на мача. Въпреки протестите от страна на бразилското дуо нищо не се промени дори и след като при повторението на записа от последната точка от мача на видео стената на стадиона ясно се видя от всички зрители, че докосване е имало.

Педро Солберг и Евандро Гонсалвеш играха в мача за третото и четвъртото място. В него бразилците набързо се справиха с американците Никълъс Лусина и Тиодор Брюнър.  С победа с 2:0 (22:20,21:13) Педро Солберг и Евандро Гонсалвеш  си осигуриха бронзовото отличие от световното първенство по плажен волейбол.