Матей Пампулов: В България има по-талантливи деца в сравнение с Австрия

Матей Пампулов: В България има по-талантливи деца в сравнение с Австрия

Матей Пампулов е дългогодишен състезател за "Купа Дейвис" и капитан на националния ни отбор. Той е сред най-уважаваните родни специалисти, като в състезателната си кариера има редица успехи на двойки, заедно с брат си Божидар. От дълги години Матей живее и работи извън страната. По време на Държавните първенства до 12 и 14 години „Девин къп“ той беше в Албена, където проведе срещи с треньорите и родителите на най-малките родни тенисисти. За целта на тези разговори разказва самият Матей в интервю за официалния сайт на Българската федерация.

Г-н Пампулов, заедно с Пресиан Коев, който е отговорник „Развитие“ към БФТ, организирахте среща с треньорите и родителите на състезателите по време на Държавните лични първенства за 12 и 14 годишните. Каква беше целта на тези срещи

?
Основната цел беше да споделя част от своя опит, като по този начин предпазя треньорите и родителите от някой грешки, които често се допускат в ранното развитие на тенисистите.

Вие дълги години бяхте треньор в Австрия. Един от големите ви успехи беше победата на тогава 14-годишната Тамира Пашек на турнир в София, който беше със солиден награден фонд – 25 000$. На базата на вашия опит и постижения, какви съвети дадохте на българските треньори и родители?

На срещите в Албена пожелах да присъстват и родителите, защото те са важна част от процеса на изграждането на бъдещия тенисист и работят заедно с треньора за постигането на целите. Това е дълъг процес, в който всеки има своето важно и значимо място.

Къде виждате проблемите във взаимодействието между треньор-родител-състезател?

На първо място би трябвало детето, родителите и треньорът да имат еднаква цел. На второ – много е важно да работят в екип (двамата родители трябва еднакво да действат, а не единият да"гали", а другият да "бие шамари", образно казано). Често пъти треньорът трябва да се съобразява с желанието на родителите, което не е правилно. Някои родители смятат, че щом заплащат за уроците на децата си имат правото да се намесват в обучителния процес, което е много грешно. Друг проблем е разминаването в културното ниво на родителите и треньора.

Колко важна част от развитието на дето е правилното планиране на неговите участия в турнири?

Това е изключително важно. В точния момент трябва да се правят точните, „истинските“ неща. Децата, които печелят турнири от вътрешния календар при 12 годишните трябва веднага след това да се насочат към международни участия под егидата на Тенис Европа. След това, с течение на времето и към турнирите до 18 години, организирани от Международната федерация по тенис (ITF). Защото турнирите до 12 и 14 години от Тенис Европа са като „генерална проба“ за мачовете от календара на ITF. Съответно тези от ITF те подготвят за това, което те очаква в състезанията на ATP и WTA. За съжаление в България това почти не се случва.

Какво е мнението ви за българските деца?

В България има много надарени деца, бих казал по талантливи от тези в Австрия. Проблемът, както вече казах, е в точното време да се правят „истинските“ неща. Ако Адриан Андреев преди две години побеждаваше връстниците си заради това, че беше по борбен и " четеше" играта по добре, сега той ги превъзхожда и с това, че неговото тяло вече е готово да "превключи" към мъжкия тенис. Треньорите трябва да разберат, че децата на 14 г. са на прага на мъжкия тенис и трябва да започнат да работят много повече за обща физическа подготовка. Благодарение успехите на Цвети Пиронкова и Григор Димитров тенисът в България се намира в голям подем. От всички нас зависи дали ще можем да използваме удачно тази възможност да продължим делото на сестри Малееви, Цеци и Гришо.
Следвай ни:

Още от Тенис

Виж всички