Бенитес пристига да експериментира

Бенитес пристига да експериментира

Рафаел Бенитес ще си даде срок за експерименти със състава на Реал Мадрид – най-техничния и съзидателен набор играчи, с който е разполагал в 20-годишната си треньорска кариера. Ако обаче опитите не сработят или ако футболистите не отговорят на търсенията, твърди, че в началото на сезона ще се върне бързо към стриктната си тактическа схема, олицетворяваща най-добра работата му: 4-2-3-1 с двойна опорни халфове пивоти.

Така говорят в клуба хората, които работят с Бенитес. За първи път в дългогодишната си кариера новият наставник на Мадрид няма много алтернативи, освен да се отдалечи от извелия го до куп успехи негов научен подход и да отвори съзнанието си за други начини на игра, други по-гъвкави тактически системи. Ще опита да заложи на един-единствен дефанзивен халф и да даде малко повече свобода в атака на Марсело, Дани Карвахал или Данило. В тренировките няма да посвещава толкова много часове на преминаване през противниковия пресинг, заемането на координирани позиции, поддържането на точно разстояние между линиите, играта в изчислена метър по метър, човек по човек зона.

Ще бъде по-малко настоятелен в заниманията без топка. Поне в началото. Налагат му го две еднакво необичайни в неговата история обстоятелства. Първо, няма голямо влияние в оформянето на състава. Второ, разполага с група футболисти, които в голямата си част не отговарят на профила, с какъвто е работил обичайно досега.

Основата на системата на Бенитес във Валенсия, Ливърпул, Челси и Наполи бе двойката пивоти опорни полузащитници в схема 4-2-3-1 с много прибрани отзад бекове. “Във Валенсия винаги имахме шестима наредени в отбрана човека – спомня си славният капитан Давид Албелда. – Така е невъзможно да те хванат на контраатака.”

Албелда и Рубен Бараха бяха двойката му пивоти на “Местайя”. После имаше други в желязната верига, оформена последователно от Чаби Алонсо и Хавиер Маскерано, Момо Сисоко и Лукас Лейва, Рамирес и Давид Луиж, Гьокхан Инлер и Валтер Гаргано. В тези системи вторият нападател се изцеждаше максимално физически, като изключим Оскар и Хуан Мата в Челси, където обаче трансферите правеше Роман Абрамович.

Досега, с изключение на престоя му на “Стамфорд Бридж”, мадридският треньор е отговарял повечето време за покупко-продажбите в своите клубове. В Ливърпул като мениджър завъртя около 400 млн. евро, а за две години в Наполи доближи 130 милиона. На Чамартин ще му се налага да се занимава само с подреждането и менажирането на играчите, които ще му дават.

В Мадрид Бенитес отново ще се озове в клуб, който му предлага изготвен от президента състав. С една особеност: ако не премести Пепе или Серхио Рамос напред, ще разполага само с Каземиро за дефанзивен халф и центърът ще е дисбалансиран заради претрупването на техничари като Лука Модрич, Тони Кроос, Асиер Ияраменди, Хамес Родригес и Иско. Дори най-желаният от Флорентино Перес играч – Пол Погба, е по-скоро вътрешен, а не опорен полузащитник.

“Идвам тук да съм треньор, да работя с наличния състав”, заяви Бенитес на официалното си представяне.

Той ще си даде два-три месеца срок да изпробва тези футболисти, които в първия момент ще да му се струват леко странно непривични. Ще трябва да стори нещо, което рядко му е давало добри резултати – да импровизира. Ако види, че момчетата отговорят на идеите му и отборът сработи, без да се придържа стриктно към неговата идея за игра, ще продължи напред по този път. Ако обаче не се получи, няма да чака дълго, преди да се завърне към онази марка футбол, която му дава повече сигурност.

Ако до септември резултатите не са добри, ще наложи 4-2-3-1 и ще измисли кои да са двойката пивоти в средата на терена. Твърди, че ще го стори, при все че на публиката и клубното ръководство вероятно не ще се хареса. Защото методът “Бенитес” е достатъчно гъвкав да признава променливите от време на време. Но не завинаги.

Диего Торес, “Ел Паис”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички