Nihil novi: Накрая Арсенал отново е пред Тотнъм (видео)

Отборът на Арсенал финишира на второ място в крайното класиране в Премиър лийг. "Артилеристите" разбиха с 4:0 Астън Вила в последния си мач от шампионата и задминаха големия си градски съперник - Тотнъм за втората позиция в първенството. "Шпорите" записаха шокираща загуба от изпадналия Нюкасъл с 1:5 и така допуснаха Арсенал да ги задмине за пореден път във финалното подреждане във Висшата лига, въпреки че през по-голямата част от сезона бяха пред тях. Така Тотнъм не е завършвал сезона пред Арсенал 21 години. Последният път, когато това се случи, бе през 1995 година. Хеттрик за победата днес отбеляза Оливие Жиру, а в самия край на двубоя Марк Бън си отбеляза автогол за крайното 4:0.

Арсенал откри резултата още в петата минута на срещата. Тогава Начо Монреал центрира към Жиру и французинът се разписа с глава. До края на първата част и двата тима имаха по няколко положения за гол, но до ново попадение не се стигна. След почивката Вила се опита да спаси честта си в последния си мач в елита преди потеглянето към Чемпиъншип и погледна по-смело към вратата на съперника. В крайна сметка обаче домакините прекършиха ентусиазма на тима от Бирмингам с два бързи гола на Жиру. Първо Месут Йозил намери нападателя на чиста позиция в наказателното поле с пас по земя, а след това Ектор Белерин го изведе сам срещу вратаря за 3:0. В последната минута пък Бън си заби автогол, с което отлично илюстрира целия сезон на Вила. Бранителят прати топката във вратата си след удар в гредата на Микел Артета.

Така Арсенал изпраща противоречив сезон, но в крайна сметка завършва на втора позиция в крайното класиране, което не се е случвало от 2005 година насам. Хората на Венгер приключват с актив от 71 точки, докато Тотнъм остава със 70. Шампионът Лестър пък е с десет повече от "артилеристите". Днешният двубой бе последен с екипа на Арсенал за Артета, който няма да остане в тима през следващия сезон. В края на двубоя испанецът бе изпратен с овации от феновете на домакините. Същата вероятно е ситуацията и с Томаш Росицки, който бе приветстван преди началото на мача по случай десет години в клуба.

Вила от своя страна си тръгва от елита с тъжната равносметка на едва 17 точки и само три победи през сезона. Бирмингамци ще имат тежката задача да се опитат да се завърнат веднага във Висшата лига при участието си в Чемпиъншип.