Драма в Холандия! ПСВ празнува, Аякс плаче

Шампионът на Холандия ПСВ Айндховен защити титлата си по-невероятен начин за сметка Аякс. Тимът от Айндховен надви с 3:1 като гост Цволе в мач от последния 34-и кръг на Ередевизи, докато лидерът до днес Аякс стигна само до 1:1 в гостуването на предпоследния Де Граафшап, който не играеше за нищо, и бе изпреварен от играчите на Филип Коку.

Грандът от Амстердам водеше през по-голямата част от този сезон, а след като на 20-и март надви с 2:0 прекия си конкурент на "Филипс стейдиъм" и отново дръпна с две точки, всички определяха за фаворити играчите на Роналд де Бур. Филипсите обаче записаха шест поредни победи в последните шест двубоя, докато Аякс направиха изненадващо равенство 2:2 с Ултрехт на 27-и април. Тогава дори губеше до 86-ата минута на "Амстердам Арина" с 0:2, но все пак стигна до точка. Така двата колоса от Холандия последните три кръга се движеха ръка за ръка и имаха по 81 точки, но предимството бе за Аякс.

Днес тимът на Де Бур поведе още в 16-ата минута с 1:0 след гол на Амин Юнес, докато ПСВ вкара своя първи гол в 34-ата минута. Точен бе Юрген Локадия. Капитанът и голмайстор на шампионите Люк де Йонг удвои в 43-ата минута, като феновете на гостите започнаха да чакат само новини от стадиона на Де Граафшап. Такава дойде в 55-ата минута, когато дикторът съобщи, че Брайън Смийтс е пратил топката в мрежата на Аякс за 1:1. Играчите на ПСВ се отпуснаха и допуснаха гол във вратата си, дело на Оуасим Боуй в 66-ата минута. Той даде за секунди надежда, че Цволе може да вземе нещо в този мач и да се надява на участие в плейофите за Лига Европа. Минута по-късно обаче Люк де Йонг вкара своя 26-и гол за сезона си в първенството и върна преднината от два гола. (б.а. Винсент Янсен от АЗ Алкмаар стана голмайстор на първенството с 27 попадения, след като днес вкара за победата с 3:1 в гостуването на Ултрехт)

До края на мача всички очакваха Аякс да не вкара. Двубоят свърши 3:1 за ПСВ, а оставаха още две минути на другата среща.
Коку и играчите му се събраха всички заедно в центъра и чакаха добрите новини, които дойдоха секунди по-късно и играчи, треньори и фенове на ПСВ изпаднаха в екстаз след 23-ата си титла на Холандия, която със сигурност е една от най-сладките и ще се помни дълго време.
ПСВ финишира с 84 точки, а Аякс с 81 точки. Другият гранд в страната - Фейенорд е бронзов медалист с 63 точки.
Аякс остана с 33 титли за разочарование на своите фенове, които се бяха приготвили да празнуват тази вечер в Амстердам, но вместо радост в града днес има сълзи.