Уникално! Селтик спечели историческа 47-а титла на Шотландия

Селтик триумфира за пети пореден път като шампион на Шотландия, след като два кръга преди края се наложи с 3:2 над единствения си сериозен преследвач Абърдийн.

Домакините поведоха комфортно с 3:0, като най-напред в първите 20 минути крилото Патрик Робъртс вкара два гола. Шведският ветеран Микаел Лустиг добави трети гол за Детелините четири минути след началото на второто полувреме.

В 57-ата минута обаче Найъл Макгин върна едно попадение, а Андрю Консидайн в 64-ата съкрати на 2:3. Гостите опитаха да стигнат поне до точката, но Крейг Гордън отрази удари на Кени Макклийн и Райън Джак.

Това е общо 47-а титла за Селтик в историята на шотландския футбол, като те изостават на 7 от най-големия си съперник Глазгоу Рейнджърс, който след четири години изгнание в долните дивизии от новия сезон се връща в елита.

Абърдийн е бетониран на 2-ото място и ще играе през есента в Лига Европа, тъй като има 71 точки. Третото място също е капарирано- за Хартс, който има 61 и води с 9 точки пред Сейнт Джонстън.
В плейофа за оставане във Висшата лига ФК Дънди падна с 0:1 на собствен терен от Хамилтън Академикъл с българския защитник Костадин Гаджалов в състава си. Пловдивчанинът игра пълни 90 минути, а в 83-ата получи жълт картон.
ФК Дънди държи здраво 7-ото място в класирането с 47 точки.