Селби се отърва след 8 часа и половина битка

Никак не бе лесна задачата на световния номер 1 Марк Селби в 1/8-финалния му мач на шампионата на плaнeтата по снукър в Шефилф. Веселяка от Лестър постигна победа с 13:11 фрейма срещу квалификанта Сам Беърд, но това стана факт след 8 часа и 34 минути престой около зеленото сукно в трите сесии. На 1/4-финалите в шефилдския театър "Крусибъл" шампионът от 2014 година ще се изправи срещу Марк Алън или Кайрън Уилсън.

Първата сесия приключи при равенство 4:4, а във втората лидерът в световната ранглиста установи контрол с 9:7. Напрежение обаче се появи, когато при преднина от 11:7 за Селби 27-годишният Беърд спечели четири поредни партии и изравни резултата. Бившият крал на "Крусибъл" обаче съумя да вземе две части в края и се измъкна.

Решаващата сесия започна с два фрейма в актива на Селби, който се прояви с чудесните брейкове от 134 и 84 точки за 11:7. След това обаче 59-ият в света Беърд намали разликата на почивката до 9:11 благодарение на непретенциозни серии от 35 и 38 точки. След кратката пауза Веселяка от Лестър имаше шанс да вземе 21-ата партия, но пропусна кафявата топка и бе наказан от по-младия си сънародник. След това Беърд измъкна и продължилата 49 минути 22-ра част за равенството 11:11. Селби доминираше в 23-ия фрейм, а след това с чудесна дълга червена топка стартира и брейк от 54 точки в оказалата се посладна 24-а партия, в която не липсваше и сейфти надлъгване.

Междувременно четирикратният световен шампион Джон Хигинс има преднина от 5:3 фрейма срещу Рики Уолдън след първата сесия на мача им от втория кръг. Първите четири партии бяха поделени, като шотландецът записа брейк от 62 точки в отриващата част, докато английският му противник блесна с 56 и 102 точки. Последваха два фрейма в актива на Хигинс, като той впечатли с 65 точки за 4:2. Уолдън доминираше в седмата част, но в края на сеанса шотландецът показа класата си със сенчъри от 107 точки за аванс от 5:3.