Откривателят на допинг №1 в света проф. Иварс Калвинс: Мелдоният не помага на спортистите!

Откривателят на допинг №1 в света проф. Иварс Калвинс: Мелдоният не помага на спортистите!

От началото на годината проф. Иварс Калвинс се превърна в най-нашумялото име на планетата сред химиците. През 1970 г. латвиецът изобретява веществото мелдоний, което превръща в търговската марка милдронейт.

Медикаментът беше поставен в списъка на забранените субстанции от Световната антидопингова агенция (УАДА) от 1 януари 2016-а. Седмици по-късно куп елитни спортисти дадоха положителни проби, в които имаше следи от мелдоний. До момента общият брой на хванатите състезатели е 127. Най-известното име сред тях беше на руската тенисистка Мария Шарапова. С латвийското вещество изгърмя и Спортист №1 на България Габриела Петрова.
Специално за читателите на "България Днес" проф. Калвинс разказа от първа ръка за ефекта от мелдония и какво мисли той за цялата суматоха около лекарството.

- Професор Калвинс, как се промени вашият живот след толкова много шум около мелдония?
- Ситуацията е глупава. Лекарството служи за предпазване на здравето и е на пазара от 32 години. Милиони хора могат да го ползват като ефективен протектор за сърцето. Изненадан съм, че УАДА постави медикамента в забранения списък на спортистите. Мелдоният е ключов в предпазването и на техните сърца от инфаркти.

- Обяснете дали мелдониумът подобрява резултатите на спортистите?
- Няма научно доказателство или публикация, че медикаментът помага директно за по-добро представяне на спортистите. Ще ви обясня с прости думи как работи лекарството и защо хората го използват. Когато става въпрос за вашата кола, за да върви, трябва да снабдявате двигателя с правилното съотношение между гориво и кислород. Ако сте уцелили съставките, всичко ще е наред. Ако кислородът е по-малко, тогава ефектът от горене няма да се получи и двигателят спира. Същото е със сърцето. То използва за гориво мастните киселини и донякъде глюкозата. При положение че се достави достатъчно кислород от кръвта до сърдечните мускули, се получава смесване с мастните киселини. Те се транспортират от карнитина. В такъв случай енергията се произвежда нормално и тялото функционира. Няма ли достатъчно кислород или мастни киселини, сърцето спира да работи и човекът умира. Това е много опасно за спортистите, защото те функционират на максималния позволен физиологически капацитет от човешкото тяло. Да, те са много по-силни, но понякога преминават границата. Получава се дисбаланс между необходимия кислород и доставяния. Резултатът е инфаркт и внезапна смърт. Точно затова спортистите имат нужда от мелдониум. Лекарството регулира и понижава количеството на транспортирания карнитин. Не позволява сърцето да се пренасити с мастни киселини. Да се върнем сега на автомобила. Ако намалите подаваното гориво, тогава двигателят няма да работи по-добре. За спортистите няма положителен ефект по отношение на резултатите.

- Как ще обясните статистиките от миналата година, че в пробите на 18% от руските спортисти са открити следи от мелдоний?
- Това е нормално, защото хората използват лекарството, за да предпазват сърдечните клетки. Доскоро то не беше забранено от УАДА. В САЩ спортистите също ползват мелдоний. Мария Шарапова е пример. Въпросът е защо изведнъж УАДА реши да го спре. Според мен причината е, че олимпийските игри наближават и те искат да изключат част от състезателите от участие.


- Защо мелдоният официално не се продава в САЩ? Дали причината не е геополитическа и защо УАДА реши да го забрани от 1 януари 2016-а?
- Има двойни стандарти. От една страна, УАДА казва, че мелдоният действа върху метаболизма. Никой не знае и не е доказал подобряването на резултатите на спортистите. Теоретично може и да е възможно. Но тук искам да попитам защо карнитинът не е сред забранените вещества? Той се използва масово в САЩ, при това венозно. Слагат по 50 милилитра на всеки шест часа. Реално на ден организмът се нуждае общо от 100 милиграма. Значи с това всичко е наред, понеже нямало физически доказателства, че увеличава резултатите на спортистите? А защо с мелдония нещата са различни? Никой не е представил научни доказателства за него, че помага за подобряване на резултатите. Как така едното е разрешено, а другото забранено?


- Специалистите от УАДА влязоха ли в контакт с вас, за да разучат ефекта от мелдония?
- Никой от УАДА не се е свързал с мен. Беше изненада, че изобщо го включиха в списъка със забранени вещества. Всичко е простичко. Техните съмнения са, че вероятно мелдоният може да подобри представянето на спортиста. Ако има доказателства - тогава нека да го включат. Дори и аз не мога да кажа дали има ефект или не.


- В България имаме случай с наша атлетка - Габриела Петрова. Тя е вземала мелдоний през септември 2015-а в продължение на три седмици. Дава положителен тест за мелдоний през февруари 2016-а. Възможно ли е толкова дълго веществото да е останало в тялото?
- Никой не е правил проучване върху това. Има изследвания с пациенти, които имат сърдечни проблеми и са приемали мелдоний. Преди години моята изследователска група правеше експерименти с доброволци, но разглеждахме по какъв начин медикаментът влияе върху обикновените хора. Има голяма разлика с телата на спортистите. За пълното разграждане много зависи и от спецификата на индивида - колко тежи, колко е активен, каква е неговата възраст, какво яде и други неща. Няма конкретен отговор на вашия въпрос. На теория е възможно дори част от мелдония да се превърне в протеин, който се съдържа в кръвта, или да остане за по-продължително време като част от нещо друго в организма. Ако пациент или спортист по-късно взема други медикаменти, като приспивателни, те биха могли да изтласкат мелдония. Тогава той отново може да стане активна съставка на организма. От моя гледна точка веществото е възможно да остане няколко месеца в тялото. Всичко това са спекулации, базирани на моя опит в химията, защото нищо от това не е доказано на практика.


- Вие сте експерт в биомедицината. Смятате ли, че най-добрите спортисти като Юсеин Болт и Майкъл Фелпс чупят рекорди и са на върха само благодарение на страхотните си тела и тежките тренировки? Или и те използват модерни медикаменти, за да подобрят своето представяне?
- Нямам информация какво вземат, но всички приемат неща, които подобряват техните резултати. Като пример мога да ви дам карнитина, за който говорих преди малко. Има поне 50 вещества, които се ползват в различните страни за достигане до по-добри постижения. Но те не са забранени. Нека да сравним американските тенисистки с Мария Шарапова. Кой има повече мускулна маса? Тези дами изглеждат като мъже. Изглежда, че те използват нещо, което увеличава мускулната маса.

- Смятате ли, че УАДА има някакви шансове в борбата с допинга в спорта?
- Не мисля. Ако поискам, много лесно мога да направя нов допинг, който няма да е забранен. Това е. Нашата цел като учени е да помагаме на хората, които имат здравословни проблеми. Ако трябва да се борим с анорексията, ще направим лекарство, с което ще се трупа мускулна маса. То ще събуди интереса и на спортистите. Има компании, които се занимават само с медикаменти за подобряване на физическите качества. Те са предназначени за армията. Нашият институт е изобретил 90 оригинални медикамента. Един от тях е мелдоният. Ние сме много малки в сравнение с други компании, които са по 350 човека персонал. Представете си какво са способни те да произведат за една година!

- Самият вие занимавате ли се със спорт?
- Спортът е опасен за всеки. Ако се опитвате да тичате маратон или да хвърляте нещо тежко, вие извършвате грешни неща с вашето тяло. То не е конструирано да изминава 40 км или да вдига 200 кг.

- Знаехте ли, че Шарапова приема мелдоний, преди да признае?
- Не знаех за нея, но съм наясно, че много от елитните състезатели са го ползвали. Доста от държавните лидери на страните играят тенис и го ползват за тяхното здраве.

- Готов ли сте да се явите като свидетел при защитата на Шарапова или на друг атлет, хванат с мелдоний?
- Да, готов съм да участвам в битката срещу УАДА. Спортистите са хора и те имат право да си пазят здравето с лекарства. Не съм приятел с Шарапова, но разбирам как се е случила грешката с нея.


- Сериозен защитник сте на мелдония, но много хора биха казали, че имате пряка финансова полза от неговите продажби.
- Не получавам никакви приходи от продажбите. Вече нямам права върху патента, защото той изтече през 2005-а. Все пак не мога да остана безучастен. Мъжете използват мелдоний и по още една причина, защото част от тях имат проблеми със сексуалността. Ако потърсите в интернет, ще видите как търговците продават мелдония и като виагра. Лекарството регулира сексуалната дейност, която е нарушена от стреса. Самият аз използвам мелдоний, защото цялата тази шумотевица около медикамента ми се отрази. Това лекарство е спасило хиляди човешки животи в продължение на доста години. Сега има имидж все едно е отрова както допинга. УАДА беше създадена, за да пази здравето на спортистите, но се оказва точно обратното. Победителите могат да печелят само ако са здрави. Къде щеше да бъде Шарапова преди 10 години без мелдоний? Ако не беше ползвала лекарството, нейното сърце със сигурност щеше да бъде увредено.

Огнян ГЕОРГИЕВ, "България Днес"

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти